News

10. PKO Bieg Niepodległości już w piątek w Rzeszowie. Jaka będzie trasa biegu?

rzeszów bieg niepodległości pko bp
Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Rzeszów. Ponad 1800 zawodników wystartuje w piątek w 10. PKO Biegu Niepodległości w Rzeszowie.

Biegacze ruszą na trasę o godzinie 11:11 z płyty rzeszowskiego Rynku.

Pod względem frekwencji będą to najliczniejsze zawody w tegorocznym kalendarzu imprez biegowych w stolicy Podkarpacia. Start i meta biegu są zlokalizowane na płycie Rynku, skąd na trasę wystartują także zawodnicy niosący ulicami miasta potężną flagę Polski.

Przygotowaliśmy mnóstwo nagród dla zawodników, którzy zajmą czołowe lokaty, zarówno w klasyfikacji open, jak i w swoich kategoriach wiekowych. Bez względu na osiągnięte wyniki, każdy, kto ukończy bieg dostanie okolicznościowy medal. Z okazji jubileuszowej, 10. edycji biegu, dodatkowe upominki rozdamy zawodnikom, którzy na mecie zameldują się na miejscach: 100, 200, 300, 400, 500, 600, 700, 800, 900 i 1000 – mówi Piotr Kowal ze stowarzyszenia „Rzeszów Biega”, które organizuje zawody.

Trasa biegu będzie prowadzić ulicami Kościuszki, Sokoła, Sobieskiego, Grunwaldzką, Piłsudskiego, Cieplińskiego, Zygmuntowską, Jagiellońską, 3 Maja, Lubomirskich, Szopena , Hetmańską i Bulwarami nad Wisłokiem. W tych miejscach kierowcy mogą spodziewać się utrudnień w ruchu, które wystąpią od godz. 5:30 rano, ale część pasów ruchu zostanie zamknięta dopiero o godz. 10. Np. na al. Cieplińskiego i Piłsudskiego zamknięty będzie tylko jeden pas ruchu. Z kolei ulice Zygmuntowska i Jagiellońska na odcinkach, przez które pobiegną zawodnicy będą zamknięte dla ruchu całkowicie.

Przepraszamy mieszkańców za te utrudnienia, ale one będą minimalne i liczymy, że każdy je zaakceptuje. To nasze wspólne święto, dlatego zachęcamy do jak najliczniejszego udziału w biegu, a także do kibicowania – mówi Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa. I wskazuje, że tegoroczny bieg będzie wyjątkowy nie tylko ze względu na jego jubileuszową edycję. – Sport to zdrowie i pozytywna energia, antidotum na wszelkie nieszczęścia. Bądźmy otwarci na świat i cieszmy się z tego, że jesteśmy niepodległym krajem. To co dzieje się za naszą wschodnią granicą dowodzi, że niepodległość nie jest dana nikomu na zawsze i trzeba ją świętować, mówić o niej głośno. Bądźmy tego dnia razem – mówi wiceprezydent Stachowska.

Mirosław Wierzbicki z „Rzeszów Biega” zwraca uwagę, że biegi w Rzeszowie na stałe wpisały się w kalendarz miejskich imprez. – To już 10. Bieg Niepodległości, ale jednocześnie 40. bieg organizowany przez nasze stowarzyszenie. Pamiętam, jak 10 lat temu poproszono nas o zorganizowanie pierwszej imprezy. Wówczas nie mieliśmy dużego doświadczenia, ale udało się. Z każdym rokiem przedsięwzięcie stawało się coraz większe, a dzisiaj mamy już do czynienia z naprawdę dużymi imprezami. Proszę sobie wyobrazić, że tylko podczas biegów niepodległości rozdaliśmy zawodnikom już potężnego tira bananów, trzy tiry wody i medale, które łącznie ważyły między 4 a 5 ton. W tym roku waga wszystkich medali przygotowanych na bieg to ponad 450 kilogramów – mówi Mirosław Wierzbicki.

Do tej pory zawodnicy wykupili wszystkie pakiety startowe, które były dostępne w rejestracji internetowej. Oznacza to, że start zadeklarowało 1750 osób. – Pulę dodatkowych miejsc przygotowaliśmy jeszcze dla spóźnialskich, którzy zechcą zarejestrować się osobiście w biurze zawodów. Nie ma ich jednak bardzo wiele, dlatego zachęcam do szybkiej rejestracji – dodaje Mirosław Wierzbicki.

Biuro zawodów w hali na Podpromiu będzie czynne w czwartek w godzinach 15-18 i w piątek, od godz. 7:30 do 10:30.

Organizatorzy apelują, aby w miarę możliwości odbierać pakiety startowe już w czwartek.

10. PKO Bieg Niepodległości w Rzeszowie: trasa biegu

bieg niepodległości rzeszów trasa mapa 2022

Trasa biegu 10. PKO Bieg Niepodległości

źródło: UM Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top