Biznes

16 firm wzięło udział w przetargu na drewno z Podkarpacia. Zaoferowano prawie 1623 m3

sprzedaż drewno przetarg submisja

Sprzedaż drewna/Przetarg. 16 oferentów z takich krajów jak Austria, Czechy, Włochy i Polska wzięło udział w XXIV submisji (sprzedaży) drewna organizowanego na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

W tym roku do sprzedaży zaoferowano prawie 1623 m sześc. drewna.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy RDLP w Krośnie Edward Marszałek, w czwartek otwarte zostały złożone w submisji oferty.

„O prawo zakupu najlepszego surowca ubiegało się w tym roku 16 oferentów reprezentujących firmy z Austrii, Czech, Polski, Słowacji i Włoch. W tym roku nadleśnictwa z terenu RDLP w Krośnie zaoferowały prawie 1623 metry sześcienne. Oznacza to, że jest to jeden z większych przetargów na drewno w Europie Środkowej” – podkreślił.

Najwięcej wystawiono drewna dębowego – 1159 m sześc. i jaworowego – 174 m sześc. Jak dodał Marszałek, relatywnie dużo było w tym roku modrzewia – 153 m sześc. W mniejszych ilościach sprzedano również wystawione na przetarg drewno dębu czerwonego, olszy czarnej, wiązu, buka, jesionu i klonu.

„Jak co roku komisja przetargowa dokonała oficjalnego otwarcia ofert. Ostateczny wybór nabywców przeprowadzany jest przy użyciu specjalnego programu komputerowego. Pozwala on szybko i sprawnie wybierać najkorzystniejsze oferty, dając jednocześnie kupującym i sprzedającym pełną informację o przetargu” – przypomniał rzecznik krośnieńskiej RDLP.

Sprzedane zostało niemal całe oferowane drewno

Jak zaznaczył zastępca dyr. RDLP w Krośnie ds. ekonomicznych i przew. komisji przetargowej Artur Królicki, to duży sukces. „Osiągnięte ceny średnie w poszczególnych gatunkach są bardzo zadowalające i odzwierciedlają bieżące tendencje na rynku drewna wysokiej jakości w Europie” – ocenił.

Średnia cena drewna ogółem uzyskana na submisji to 3561 zł., to więcej o 10 procent w stosunku do ubiegłorocznej ceny. Najwyższą cenę średnią – 4274 za m sześc. – uzyskano za drewno dębowe, zaś średnia cena jaworu była w tym roku ponad dwukrotnie niższa od dębu i sięgnęła 1983 zł.

Jak podał Marszałek, najdrożej jednak sprzedano jedną kłodę jaworową z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne – cenę 28 595 zł za metr sześcienny zaoferowała firma z Włoch. „Tym samym pobity został rekord cenowy uzyskany podczas VII submisji w 2006 roku. Wówczas za kłodę jaworu, pozyskanego w Nadleśnictwie Bircza, niemiecka firma okleiniarska zaoferowała 27 072 złotych za m sześc.” – przypomniał rzecznik.

Całość drewna na submisję wybrana została spośród pozyskanego w ramach cięć planowych. Na terenie RDLP w Krośnie pozyskuje się rocznie około 2 mln. metrów sześciennych drewna, zaś roczny przyrost wyliczany jest na ponad 3 mln metrów sześciennych.

Jak podkreślił Marszałek, podkarpackie drewno w najróżniejszych produktach trafia niemal na cały świat. „Można odnaleźć je w okleinach i fornirach wykorzystywanych przy produkcji mebli, drzwi czy ekskluzywnych paneli drewnianych. Drewno jaworu falistego, tzw. rezonansowe, usłyszymy w trakcie koncertów, ponieważ wykonane z niego instrumenty strunowe, m.in. skrzypce, wiolonczele, kontrabasy, a nawet fortepiany, brzmią w najlepszych filharmoniach świata” – dodał.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top