News

16 stycznia rozpoczną się ferie zimowe na Podkarpaciu. Jak i gdzie sprawdzić organizatorów i miejsca wypoczynku?

ferie zimowe 2023 podkarpackie

Podkarpacie/ferie zimowe. Na Podkarpaciu, 16 stycznia 2023r., rozpocznie ferie zimowe 271 tysięcy dzieci i młodzieży.

Jak poinformowała podczas konferencji prasowej w Rzeszowie, podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch, tylko część z nich, bo 10 544 będzie uczestniczyć w zorganizowanych formach wypoczynku. Z tej liczby około 5000 weźmie udział w wyjazdowych formach wypoczynku. Nieco więcej, bo ponad 5200 w różnych formach półkolonii.

Największa liczba kolonii, obozów i półkolonii została zgłoszona przez szkoły, domy kultury oraz ośrodki sportu i rekreacji, a także towarzystwa przyjaciół dzieci, organizacje harcerskie, stowarzyszenia oraz biura podróży. Informacje dotyczące organizatorów i miejsc wypoczynku dostępne są na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej: wypoczynek.mein.gov.pl

Jak przypomniała podczas briefingu wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, trwa proces zgłaszania zorganizowanych form wypoczynku oraz prowadzone są działania związane z kontrolą miejsc zorganizowanego wypoczynku. Wojewoda apeluje, aby rodzice zwracali uwagę na dzieci, które pozostaną w domach i miejscach zamieszkania, zwłaszcza pod kątem prób korzystania z substancji psychoaktywnych i dopalaczy.

Działania w okresie ferii podejmie również policja, to m.in. kontrole pojazdów feryjnego transportu i ich kierowców, miejsc gromadzenia się dzieci i młodzieży. GOPR w tym okresie zapewni dyżury w stacjach ratunkowych w Cisnej, Sanoku i Ustrzykach Górnych.

W Rzeszowie zimowe półkolonie rozpoczną się w poniedziałek 16 stycznia m.in. w jedenastu filiach Rzeszowskiego Domu Kultury. – Nie ma już wolnych miejsc na zajęcia, podobnie jak w Młodzieżowym Domu Kultury. Tam można skorzystać jeszcze z warsztatów fotograficznych – informuje Magdalena Sierżęga z Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie.

Sporo zajęć przygotowywały filie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Wszystkie są bezpłatne. Odbywają się w różnych godzinach przed południem. Ciekawa ofertę edukacyjną przygotowały też rzeszowskie muzea. Na wszystkie warsztaty obowiązuje zapisy.

Z kolei Muzeum Regionalne w Brzozowie ma specjalną ofertę dla dzieci. Zajęcia będą odbywać się we wtorki i czwartki przed południem. – We wtorki zaplanowano warsztaty – mówi Mateusz Podkul z muzeum.

W czwartek natomiast w pierwszym tygodniu odbędzie się konkurs wiedzy o gminie Brzozów. W drugim tygodniu ferii w czwartek zaplanowano prelekcję na temat karnawału, skąd się wziął i jak się kiedyś bawiono. Chętni powinni wcześniej telefonicznie poinformować, że zamierzają wziąć udział w zajęciach. Będzie też można zwiedzić bezpłatnie wystawę stałą i czasową, na której prezentowane są szopki.

Od 14 do 29 stycznia odpoczywać będą również uczniowie z woj. lubelskiego, łódzkiego, pomorskiego i ze śląskiego.

źródło: PR Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top