Inwestycje

3,4 mld zł zagwarantowane na odcinek S74 Opatów-Nisko. Kiedy będzie decyzja środowiskowa?

s74 opatów nisko budowa
fot. TSSE Euro-Park Wisłosan

S74 Opatów-Nisko. Rząd zagwarantował 3,4 mld zł na budowę odcinka Opatów-Nisko drogi ekspresowej S74.

Tak poinformował w piątek podczas konferencji w Tarnobrzegu wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Jak zaznaczył, rząd „przyjął uchwałę o rządowym programie budowy dróg krajowych”. „W jego ramach zostaną wykonane odcinki dróg szybkiego ruchu; m.in. droga ekspresowa S74. Na te odcinki zostały zagwarantowane środki finansowe” – zauważył wiceminister infrastruktury.

Dodał, że w przypadku odcinka Opatów – Nisko drogi S74 „wartość szacowana i zapewniona przez nas w budżecie programu wynosi 3,4 mld zł”.

Weber wyraził nadzieję, że decyzja środowiskowa dotycząca tego odcinka S74 będzie wydana jeszcze w tym roku. Wniosek w tej sprawie złożono w ubiegłym roku.

W preferowanym wariancie założono, że przyszła trasa będzie miała ok. 73 km długości i przebiegać będzie przez województwa świętokrzyskie i podkarpackie. W woj. świętokrzyskim trasa będzie poprowadzona przez 4 gminy: Opatów, Lipnik, Obrazów, Samborzec.

Na Podkarpaciu zaproponowano przebieg trasy obejmujący 7 gmin: Tarnobrzeg, Gorzyce, Stalowa Wola, Zaleszany, Radomyśl nad Sanem, Pysznica, Nisko.

Nowa trasa będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdą stronę, a dostępność do niej odbywać się będzie poprzez węzły drogowe.

W ocenie Webera, budowa S74 będzie jednym z fundamentów rozwoju transportowego woj. podkarpackiego. Przypomniał, że trasa ta zapewni połączenie z autostradą A1.

Odcinek Opatów – Nisko drogi S74 ma zostać ukończony do 2030 roku.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top