Poradnik

4 ciekawostki na temat znikających aut

4 ciekawostki na temat znikających aut 1

Kradzież samochodów w naszym kraju to ciągle bardzo częste zjawisko. Nierzadko przyczynia się do tego sam właściciel pojazdu przez swoją nieuwagę. Czy wiesz, w jakim województwie ginie najmniej aut? A także, jakie są najpopularniejsze formy zabezpieczania przed tego typu zdarzeniami? Poniżej kilka faktów na ten temat.

Najwięcej i najmniej zdarzeń

W roku 2016 ponad 10 tys. aut zniknęło z polskich ulic. Z tego, co czwarty samochód został ukradziony w Warszawie i okolicach stolicy (łącznie 2844 aut). Drugie miejsce zajęły Katowice, a było to 1245 pojazdów. Na szczęście liczba tego rodzaju zdarzeń maleje, a wzrasta tymczasem ich wykrywalność. Najbezpieczniej mogą się czuć mieszkańcy województwa podkarpackiego. W ubiegłym roku zginęło tam 71 pojazdów[1].

Które auta znikają najczęściej?

Złodzieje samochodów, zgodnie z panującą aktualnie tendencją, nie sprzedają swoich łupów w całości. Rozprowadzają natomiast części skradzionych aut. I mają z tego równie wysoki zysk. Wśród samochodów, które cieszą się największym zainteresowaniem, znajdują się marki takie jak: VW Golf, Audi A3, VW Passat, Audi A6, Mazdy 6 [2]. Co ciekawe, to, że dany model jest częściej kradziony, ma również wpływ na wysokość składki na ubezpieczenie AC.

Najczęstsze metody kradzieży samochodów?

Można tu wymienić „Kradzież samochodu metodą na śpiocha i na szarówkę”, kiedy wykorzystuje się sen lub wieczorne zabieganie właściciela auta. Kolejna opcja to „na wskoka”. Złodziej wykorzystuje chwilę, kiedy kierowca wychodzi z auta, np. żeby zamknąć bramę i pozostawia kluczyki w aucie. Okazja czyni złodzieja.

Najpopularniejsze i najskuteczniejsze metody zabezpieczania aut

Aktualnie najczęściej stosowaną metodą zabezpieczania samochodu jest system monitoringu radiowego, ponieważ jest on trudny do zagłuszenia przez przestępców. Warto również postawić na alarm z funkcją powiadomienia, który informuje właściciela za pomocą SMS o przemieszczaniu się auta. Można także wymienić oprócz tego zabezpieczenia elektroniczne. Samochód rusza dopiero wtedy, kiedy wpisany zostanie kod, lub przyciśnięty ukryty guzik.

Zabezpiecz swoje cztery kółka!

Niestety nie wszystko można przewidzieć. Nawet bardzo przezorny nie zawsze może czuć się ubezpieczony. Z pomocą przychodzą wówczas firmy ubezpieczające auta, które oprócz polisy OC proponują również nieobowiązkowe AC z opcją ochrony przed kradzieżą. Dokładne zapoznanie się z warunkami umowy i wybranie najkorzystniejszej oferty pozwoli nam spać spokojnie. Ubezpieczenie AC to jedno z lepszych zabezpieczeń!

[1] https://moto.onet.pl/aktualnosci/statystyki-kradziezy-samochodow-w-2017-roku/y6r1pn4

[2] https://bezprawnik.pl/najczesciej-kradzione-samochody-w-polsce/

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top