Poradnik

5 zasad pewnej i bezpiecznej współpracy

big info monitor dług sprawdzić biuro informacji gospodarczej

Jednym z nieodzownych elementów rozwoju firmy jest poszerzanie grona kontrahentów. Aby znacząco zminimalizować własne ryzyko towarzyszące transakcjom handlowym, warto realizować taki proces w przemyślany, dobrze zaplanowany sposób. W artykule omówimy 5 zasad pewnej i bezpiecznej współpracy.

Jak wynika z danych udostępnionych przez BIG InfoMonitor, w ostatnich 6 miesiącach co trzecia firma zmagała się z problemem faktur przeterminowanych o ponad 60 dni. Najmniej niesolidnych płatników odnotowała branża budowlana, najwięcej – handel.

Rozwój firmy a ograniczenie ryzyka biznesowego

Poszerzenie grona kontrahentów to skuteczny sposób na rozwijanie firmy, zwiększanie obrotów i zysków. Warto przy tym pamiętać, że każda transakcja handlowa jest obarczona ryzykiem. Kluczem do sukcesu i znalezienia kompetentnych, uczciwych, rzetelnych płatniczo klientów jest przestrzeganie zasad pewnej, bezpiecznej współpracy. Oto 5 najważniejszych.

Najważniejsze zasady bezpiecznej współpracy

Chcesz znacząco zminimalizować ryzyko nawiązania współpracy z nieuczciwym, niewypłacalnym kontrahentem? Realizując transakcje handlowe, weź pod uwagę 5 zasad.

1. Wykorzystaj potencjał internetu

Aby zminimalizować ryzyko towarzyszące nawiązaniu współpracy z dłużnikiem, postaw przede wszystkim na prewencję. Dzięki niemal nieograniczonym zasobom internetu zdemaskowanie nieuczciwego podmiotu jest dziś łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Od czego zacząć? Jeśli dysponujesz nazwą i numerem NIP potencjalnego kontrahenta, wpisz je w wyszukiwarkę i sprawdź… jakie wyniki pokaże. Jeśli już na pierwszej stronie pojawią się ostrzeżenia i negatywne opinie – bądź czujny. Zajrzyj także do wizytówki Google i na facebookowy fanpage kontrahenta. Dzięki temu dowiesz się, co sądzą o nim byli i aktualni klienci.

2. Obejrzyj stronę internetową potencjalnego kontrahenta

Zanim nawiążesz współpracę, zajrzyj na stronę internetową potencjalnego klienta. Sprawdź, czy udostępnił odbiorcom dokładny adres i numer NIP. Ich brak powinien być wyraźnym sygnałem ostrzegawczym, którego nie warto bagatelizować.

3. Zajrzyj do rejestru dłużników

Kolejnym, jednak nie mniej ważnym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa współpracy z nowym kontrahentem jest sprawdzenie jego danych w bazie Biura Informacji Gospodarczej czyli BIG-u (np. BIG InfoMonitor). BIG InfoMonitor prowadzi Rejestr Dłużników i zgodnie z Ustawą o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm (informacje negatywne) oraz informacje o zobowiązaniach płaconych w terminie (informacje pozytywne). Generując raport o firmie, dowiesz się, czy Twój potencjalny klient terminowo wywiązuje się ze swoich zobowiązań płatniczych, czy ma figurujące bazie BIG długi wpisane przez wcześniejszych kontrahentów. Jeśli okaże się, że jest dłużnikiem, będziesz mógł w porę zrezygnować ze współpracy lub umieścić w umowie zapisy, które zabezpieczą Twoje interesy. Jak sprawdzić, ile ktoś ma długu? Wejdź na www.big.pl, zostaw kontakt, a następnie ustal z doradcą BIG pakiet usług najlepszy dla Twojej firmy. Jeśli masz wielu kontrahentów, dobrze jest mieć stały dostęp do bazy BIG – wtedy będziesz mógł generować raporty i korzystać z dodatkowych usług oferowanych przez BIG.

4. Włącz usługę monitorowania

Aby zminimalizować ryzyko niewypłacalności kontrahenta w toku wspólnych działań, włącz oferowaną przez BIG InfoMonitor usługę monitorowania kontrahentów. Dzięki niej jeśli pojawi się pozytywny lub negatywny wpis o wskazanej przez Ciebie firmie, natychmiast otrzymasz powiadomienie mailowe. Będziesz mógł więc zareagować od razu, często przed innymi kontrahentami. A to sprawi, że ochronisz swoje finanse jeszcze skuteczniej.

5. Skonstruuj umowę w przemyślany sposób

Skutecznym sposobem na zabezpieczenie swoich interesów przy nawiązywaniu współpracy z nowym kontrahentem jest wprowadzenie do umowy odpowiednich zapisów. Powinny one dotyczyć przede wszystkim terminów i zasad płatności oraz kar za niewywiązanie się z umowy, w tym za niedostarczenie towaru w terminie. Dzięki takim zapisom będziesz mógł w łatwiejszy i szybszy sposób dochodzić swoich praw.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top