Muzeum-Zamek w Łańcucie obchodzi 80-lecie istnienia, celebrując bogatą historię i zaangażowanie pracowników w utrzymanie dawnej rezydencji Lubomirskich i Potockich.
Jubileusz uświetnią odznaczenia dla pracowników oraz wprowadzenie przez Narodowy Bank Polski okolicznościowej monety (5 zł.) z wizerunkiem zamku.
Zamek w Łańcucie, położony na 37 hektarach w miasteczku liczącym 17 tys. mieszkańców, to jedno z najlepiej zachowanych magnackich założeń rezydencjalnych w Polsce.
Zamek został zbudowany w 1629 roku przez Stanisława Lubomirskiego jako twierdza, lecz w XVIII wieku przemieniła ją księżna Izabella z Czartoryskich Lubomirska, nadając jej formę pałacu pełnego luksusu.
Zamek, z bogatymi wnętrzami, dziełami sztuki i oryginalnymi meblami, stanowi jedną z najważniejszych rezydencji w kraju. Wyjątkowe są m.in. Sala pod Stropem, sztukateria autorstwa Giovanni Battisty Falconiego, oraz imponująca biblioteka magnacka z blisko 22 tysiącami książek, w tym woluminami z XV wieku.
Zamek posiada 200 pomieszczeń, z których część, ze względu na swoje historyczne znaczenie, jest niedostępna dla zwiedzających.
Piwnice zamku kryją luksusowe Łaźnie Rzymskie z lat 20. XX wieku, które były wyposażone w nowoczesne urządzenia do masażu, fizjoterapii oraz saunę. Natomiast w dawnej ujeżdżalni z 1830 roku znajduje się kolekcja 50 pojazdów, w tym pojazd, którym podróżował Fryderyk Chopin. W wozowni przechowywana jest natomiast kolekcja pojazdów konnych z czasów rodziny Potockich.
Muzeum posiada również storczykarnię z rzadkimi i cennymi roślinami, w tym storczykami historycznymi pochodzącymi z przedwojennej kolekcji Potockich. W planach jest remont Zameczku Romantycznego, który przed wojną gościł m.in. parę królewską Rumunii.
Obecnie trwa wielkie sprzątanie zamku – czyszczenie żyrandoli, porcelany i sreber, odkurzanie mebli oraz konserwacja podłóg, aby przygotować zamek do nowego sezonu turystycznego, który rozpocznie się 15 stycznia 2025 roku.
W 2024 roku muzeum odwiedziło 320 tys. turystów, co stanowi nieco mniej niż przed pandemią, kiedy liczba ta sięgała niemal 400 tys. osób.