News

Adam Glapiński: od II kw. 2023 roku inflacja będzie wyraźnie obniżać się

inflacja 2023 adam glapiński

Od II kw. przyszłego roku (2023) inflacja będzie wyraźnie obniżać się – powiedział na konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.

„W najbliższych miesiącach inflacja najprawdopodobniej pozostanie nadal wysoka, a na początku przyszłego roku może jeszcze nieco wzrosnąć – styczeń, luty – co będzie wynikało przede wszystkim z zapowiadanych zmian w tarczy antyinflacyjnej. Jednak zgodnie z naszą projekcją od II kw. przyszłego roku inflacja będzie się wyraźnie obniżać” – powiedział prezes Glapiński.

Dalsze decyzje RPP zależne od danych i prognoz – powiedział na konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.

„Co do dalszych decyzji, to będą one jak dotychczas zależały od napływających danych i prognoz, które będą się stopniowo ukazywać. Wraz z nimi będą się zmieniały nasze projekcje” – powiedział Glapiński.

Obecnie jest za wcześnie, aby rozpocząć dyskusję o luzowaniu polityki pieniężnej – powiedział na konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.

„Trudno powiedzieć, kiedy możliwe będzie rozpoczęcie procesu luzowania polityki pieniężnej. Obecnie jest na to zbyt wcześnie, żeby o tym dyskutować, ale ten moment w końcu nastąpi” – powiedział Glapiński.

Centralna ścieżka projekcji wskazuje, że w IV kw. 2025 roku inflacja wyniesie 3 proc. – wynika z prezentacji NBP pokazanej na konferencji prezesa NBP.

Centralna ścieżka projekcji wskazuje, że w IV kw. 2022 roku inflacja wyniesie 17,9 proc., w IV kw. 2023 roku 8 proc., a w IV kw. 2024 roku 4,9 proc.

(PAP Biznes)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top