News

Adam Glapiński: szczyt inflacji przypadnie prawdopodobnie na wakacje

adam glapiński inflacja

Szczyt inflacji przypadnie prawdopodobnie na wakacje, potem nastąpi powolny spadek dynamiki cen – poinformował w trakcie konferencji prezes NBP Adam Glapiński.

„Z raportu (o inflacji – PAP) wyłania się taki obraz, że być może szczyt inflacji, najprawdopodobniej, będzie w trakcie wakacji, w lecie. I z tego szczytu powoli zaczniemy schodzić w dół” – powiedział prezes.

„Zbliżamy się do końca cyklu, choć niekoniecznie go jeszcze osiągnęliśmy. Zbliżamy się do końca, ale być może to nie jest jeszcze ten najwyższy punkt. Zastrzegamy, że ta ocena może się zmienić. Chciałbym żeby tak nie było, chciałbym, żeby po wakacjach rozpoczął się proces stopniowego obniżania się wskaźników inflacji” – powiedział prezes NBP.

RPP nie będzie podwyższać stóp procentowych, jeśli szczyt inflacji przypadnie na wakacje, a następnie wskaźnik będzie spadać – poinformował w trakcie konferencji prezes NBP Adam Glapiński.

„Chciałbym, żeby po wakacjach rozpoczął się proces stopniowego obniżania wskaźników inflacji. Jest to nasza bazowa projekcja. Ale jest to ocena warunkowa – dalsze decyzje będą podejmowane na podstawie nowych danych i prognoz. Jeżeli inflacja będzie uporczywie dalej rosła, będziemy podwyższać stopy. Jeśli (inflacja – PAP) ustabilizuje się w wakacje, będzie maleć, nie będziemy tego robić” – powiedział prezes.

W Polsce może wystąpić techniczna recesja – ocenił w trakcie konferencji prezes NBP Adam Glapiński.

„W Polsce recesji się nie spodziewamy. Możliwa będzie recesja techniczna, przez dwa kwartały PKB może mieć ujemny wzrost, ale to jeszcze nie jest recesja” – powiedział Glapiński.

(PAP Biznes)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top