News

Adam Glapiński zdradza kiedy będą obniżki stóp procentowych

obniżka stóp procentowych kiedy
fot. archiwum

Mam nadzieję, że pod koniec 2023 r. zejdziemy do celu inflacyjnego i będziemy przymierzać się do obniżek stóp procentowych – powiedział prezes NBP Adam Glapiński.

„My się spodziewamy, że do tego celu inflacyjnego w średnim okresie – średni okres to około dwóch lat – zejdziemy. Kiedy spodziewamy się w tej chwili najwyższej inflacji? Nieformalnie, zakładamy, że najwyższa inflacja będzie w czerwcu tego roku (…) To będzie szczyt, a potem będzie maleć, ale wolno, cały czas powyżej celu inflacyjnego” – powiedział Glapiński, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

„Pod koniec przyszłego roku, mam nadzieję, sytuacja już zejdzie do celu inflacyjnego i będziemy się przymierzać do obniżek stóp” – dodał.

Prezes NBP zaznaczył, że warunkiem do obniżek stóp procentowych są prognozy, które będą wskazywały na „zatrzymanie się” inflacji w średnim terminie.

„Warunkiem (dla obniżek stóp proc. – PAP) jest to, by inflacja się zatrzymała i żeby przede wszystkim nasze analizy, na najbliższy okres, szczególnie średni, pokazywały, że ona będzie wygasać” – powiedział Glapiński.

„W przyszłym roku, jak to będzie możliwe, to mam nadzieję, że stopy będą się obniżać” – dodał.

W środę KFP opiniuje przedstawiony przez prezydenta RP wniosek o powołanie A. Glapińskiego na drugą kadencję na stanowisku prezesa Narodowego Banku Polskiego. Prezesa NBP powołuje i odwołuje Sejm na wniosek prezydenta.

Kadencja prezesa NBP trwa 6 lat. Ta sama osoba nie może pełnić tej funkcji dłużej niż przez dwie kolejne kadencje.

Obecna kadencja Glapińskiego upływa 21 czerwca.

(PAP Biznes)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top