Inwestycje

Akt notarialny przekazania gruntów pod budowę zakładu karnego dla kobiet w Chmielowie

zakład karny chmielów dla kobiet akt notarialny
Wizualizacja: SW w Rzeszowie

W Chmielowie na Podkarpaciu powstanie nowoczesny kompleks penitencjarny dla kobiet. Budowa zakładu karnego kosztować będzie niemal 50 mln zł, pieniądze na jego budowę pochodzić będą z Funduszy Norweskich. Zakład ma być gotowy za trzy lata.

W poniedziałek w Chmielowie został podpisany akt notarialny przekazujący grunty pod budowę kompleksu. Ponad 4-hekatorową działkę przekazała Służbie Więziennej gmina Nowa Dęba.

Obecny na uroczystości wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł podkreślił, że poniedziałkowa uroczystość to historyczny moment.

„Rozpoczynamy dzisiaj inwestycję, w ramach której powstanie pawilon mieszkalny, dom przejściowy oraz nowoczesna hala produkcyjna. Będzie to najnowocześniejszy w Polsce ośrodek dla kobiet pozbawionych wolności, dla prawie 400 osób” – dodał.

Warchoł podkreślił, że Chmielów to wyjątkowe miejsce m.in. dla służby więziennej oraz dla osób odbywających karę. „W Polsce, jak nigdzie indziej, jest przychylność mieszkańców, przychylność samorządu. Mieszkańcy chcą mieć takiego sąsiada, jakim jest służba więzienna” – stwierdził polityk.

Warchoł zaznaczył, że rozmiar całej inwestycji wyniesie niemal 50 mln zł, a pieniądze pochodzić będą z Funduszy Norweskich. Ośrodek w Chmielowie ma być jednym z pięciu ośrodków, które powstaną w ramach tego funduszu w całej Polsce.

Zdaniem wiceministra, ośrodki takie jak w Chmielowie, które powstaną w ramach pieniędzy norweskich, to „kamień milowy w rozwoju myśli penitencjarnej, w rozwoju Służby Więziennej w Polsce”.

W ocenie Warchoła, dzięki inwestycji na Podkarpaciu powstaną nowe miejsca pracy, zatrudnionych zostanie też dodatkowych 100 funkcjonariuszy SW.

Wiceminister podziękował władzom gminy Nowa Dęba za przekazanie nieodpłatne działki o powierzchni ponad 4 ha, na której powstanie zakład.

Teraz ogłoszony ma być przetarg na zaprojektowanie kompleksu, a następnie na jego budowę. Kompleks ma być gotowy za trzy lata.

Obecny w Chmielowie szef Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński powiedział, że ośrodki takie jak w Chmielowie, które powstaną w najbliższym czasie w Polsce, wzorowane są na tych, które istnieją w Skandynawii. Dodał, że SW od dawna współpracuje ze swoim odpowiednikiem w Norwegii.

„To co będzie nowe w Polsce, to to, że pierwszy raz będziemy mieli kompleks dedykowany wyłącznie kobietom. To bardzo ważne, wiemy jak inne są kobiety, wymagają one więcej uwagi i poświęcenia” – dodał gen. Kitliński.

Szef SW powiedział również, że mogą już zgłaszać się przedsiębiorcy, którzy chcieliby produkować w hali, która powstanie na terenie kompleksu. Pracować w niej mają więźniarki. „Czekamy na propozycje, co chcieliby w hali produkować, jaki asortyment” – dodał.

Burmistrz Nowej Dęby Wiesław Ordon zaznaczył, że budowa nowoczesnego ośrodka penitencjarnego dla kobiet to wielkie wydarzenia dla całej gminy. Podkreślił, że ważna jest informacja, że w związku w inwestycją powstaną nowe miejsca pracy.

Burmistrz zaznaczył, że społeczność Chmielowa bardzo pozytywnie podeszła do powstania nowego ośrodka. „Również radni bardzo entuzjastycznie podeszli do tematu” – powiedział Ordon i zadeklarował, że samorząd będzie nadal pomagał w powstawaniu tej inwestycji.

Nowo powstający kompleks penitencjarny w Chmielowie będzie obejmował m.in. budynek pawilonu mieszkalnego dla kobiet. Znajdą się w nim zarówno oddziały aresztu, jak i oddziały zakładu karnego różnych typów. W budynku funkcjonować będzie również oddział terapeutyczny dla kobiet uzależnionych od alkoholu.

W ośrodku zastosowane zostaną niespotykane wcześniej rozwiązania, nie będzie w nim m.in. krat w oknach. Przy nowo powstałym zakładzie powstanie również dom przejściowy. Dom będzie znajdował się poza terenem jednostki, ale w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Będzie to miejsce, w którym kobiety kończące odbywanie kary będą mogły spróbować normalnego życia – w warunkach zbliżonych do życia na wolności. (PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top