Poradnik

Aktualności ze świata gospodarki

polskie radio 24

Polska gospodarka znajduje się aktualnie w trudnym położeniu. Inflacja rośnie cały czas, a wraz z nią niepewność na rynku. Prognozy ekspertów są różne, ale niemal zgodnie przewidują oni głęboki kryzys oraz techniczną recesję – a to oznacza poważne kłopoty gospodarcze. Dojdzie do niej w momencie, w którym PKB przez dwa kolejne kwartały będzie spadać. Na dynamikę PKB wpłyną także rosnące ceny energii. Śledź na bieżąco wiadomości ze świata gospodarki.

Polacy chętniej kupują obligacje skarbowe – odnotowano rekord sprzedaży

Wiceminister finansów, Sebastian Skuza, poinformował, że w czerwcu odnotowano rekord sprzedaży detalicznych obligacji skarbowych. Na początku lipca widać, że zainteresowanie ich zakupem jest wśród Polaków cały czas duże. Od czerwca dostępne są dwa nowe rodzaje obligacji – rocznych i dwuletnich. Ich oprocentowanie opiera się na stopie referencyjnej Narodowego Banku Polskiego.

Prognozy dotyczące rynku ropy naftowej

Rynek ropy naftowej wyróżnia duża zmienność. Złoty stracił na wartości, co kompensuje po części spadki cen surowca. Hurtowe ceny paliw są stosunkowo niezmienne, utrzymują się na względnie stałym poziomie. Prawdopodobnie aktualnie ceny ropy naftowej będą odnotowywać kolejne wyraźne wahania.

Rząd decyzję o wysokości płacy minimalnej podejmie 15 września

Płaca minimalna ma zostać w przyszłym roku podwójnie podniesiona. Według wstępnych informacji rządu od 1 stycznia 2023 r. ma ona być równa 3383 zł, a od lipca 3450. Decyzja odnośnie do wysokości pensji minimalnej zostanie podjęta do 15 września 2022 roku.

Skąd pomysł o podniesieniu wynagrodzenia minimalnego dwa razy w ciągu jednego roku? Podwójny wzrost jest ustawowym obowiązkiem w czasach gwałtownie rosnących cen towarów. W przypadku inflacji ponad 5 proc., zgodnie z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu, płacę minimalną zwiększa się w styczniu i w lipcu, czyli dwa razy w ciągu roku.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wyszedł z propozycją regionalizacji pensji minimalnej, by zróżnicować jej wysokość w zależności od warunków ekonomicznych w danych regionach Polski. Jednak minister rodziny i polityki społecznej uznał, że obecnie jest rynek pracownika i nie ma potrzeby, by pensję minimalną kształtowano w zależności od regionu.

Śledź na bieżąco aktualne informacje ze świata gospodarki, korzystając jedynie ze sprawdzonych i wiarygodnych źródeł – jak portal PR24. Tu znajdziesz rzetelne aktualności z kraju i świata, opracowywane przez redaktorów Polskiego Radia: https://polskieradio24.pl/321/7049.

Materiał zlecony

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top