News

Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski ponownie spotkali się w Rzeszowie

zełenski duda rzeszów jasionka
Fot. Marek Borawski/KPRP

Andrzej Duda/Wołodymyr Zełenski/Rzeszów. Spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy odbyło się w czwartek późnym wieczorem w Rzeszowie i trwało ponad dwie godziny.

Ukraiński polityk wracał do kraju przez Polskę z wizyty w zachodniej Europie. – Prezydent Zełenski zrelacjonował swoją ostatnią aktywność dyplomatyczną w Brukseli i innych stolicach europejskich. Rozmowy dotyczyły też bezpieczeństwa w regionie – przekazał szef Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.

-W przyszłym tygodniu pan prezydent Andrzej Duda spotka się z sekretarzem generalnym NATO, więc ta wymiana opinii i informacji między prezydentem Polski i Ukrainy w kontekście tych aktywności jest tutaj bardzo ważna – powiedział prezydencki minister.

Prezydenci omówili także aktualną sytuację na froncie i sytuację bezpieczeństwa w naszym regionie oraz konieczność dalszych wspólnych działań na rzecz wsparcia militarnego dla walczącej z rosyjską agresją Ukrainy.

Rozmowa dotyczyła także sankcji. -Prezydent Zełenski podziękował panu prezydentowi Dudzie za wsparcie, jakiego Polska udziela Ukrainie, w tym także za opiekę nad milionami ukraińskich uchodźców – dodał szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

W czwartek w Brukseli prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski był gościem unijnych przywódców zgromadzonych na szczycie Rady Europejskiej. Wystąpił też w Brukseli w Parlamencie Europejskim. Dziękował za wspieranie Ukrainy i jej aspiracji, czyli życia w zjednoczonej, wolnej Europie. Przekonywał, że Rosja ma szeroki wachlarz środków, za pomocą których próbuje wywierać wpływ na inne państwa, od brudnych pieniędzy po cyberataki. – Nie ogranicza się tylko do krajów bałtyckich i Polski. Widzieliśmy to na Bałkanach i będziemy widzieć w innych regionach, jeśli tylko Rosja tego zechce. Dlatego potrzebujemy szybkich decyzji – ostrzegł ukraiński przywódca. Podziękował za wsparcie wojskowe, dzięki któremu Ukraińcy stawiają czoła Rosji. Wyraził także wdzięczność za wsparcie ekonomiczne i solidarność energetyczną. – Europa w końcu zrozumiała, że Rosja używa energii jako broni – ocenił prezydent Ukrainy.

Zełenski przed wizytą w Brukseli, w środę odwiedził Londyn i Paryż. W stolicy Francji spotkał się z prezydentem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. – Także premier Mateusz Morawiecki na marginesie nadzwyczajnego szczytu UE w Brukseli rozmawiał z prezydentem Ukrainy – podała KPRM.

źródło: PR Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top