News

Andrzej Duda przyznał specjalną nagrodę gospodarczą prezesowi NBP A. Glapińskiemu

andrzej duda glapiński nagroda kongres 590
fot. Archiwum

Prezydent Andrzej Duda przyznał specjalną nagrodę gospodarczą prezesowi NBP Adamowi Glapińskiemu za utrzymanie stabilności systemu bankowego w trakcie kryzysu gospodarczego spowodowanego przez pandemię koronawirusa – poinformowano podczas gali nagrody gospodarczej prezydenta RP w Filharmonii Podkarpackiej.

„Prezes NBP Adam Glapiński i ja wiemy, ile razy w tamtym momencie (w szczycie kryzysu w 2020 r. – PAP) się spotykaliśmy, ile razy prezes przychodził do mnie i mówił: 'Spokojnie, działamy, panujemy nad sytuacją’. (…) Ogromnie za to dziękuję, to była niezwykła próba. Nie wiadomo, co by się stało z polską gospodarką, z wieloma polskimi firmami, które później udało się uratować, (…) dzięki temu właśnie, że nie zawalił się system bankowy” – powiedział Duda w trakcie gali.

Prezes NBP poinformował w środę, że będzie się starał o drugą kadencję na tym stanowisku, ale decyzja w tej sprawie należy do prezydenta i Sejmu. W kwietniu br. prezydent Duda powiedział, że „można prolongować zadanie”, które zostało powierzone Glapińskiemu.

Adam Glapiński jest prezesem NBP od 2016 r. Jego pierwsza sześcioletnia kadencja upływa w czerwcu 2022 r. Prezesa NBP wybiera Sejm na wniosek prezydenta.

(PAP Biznes)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top