Biznes

ARP: Program „Polskie Szwalnie” miał na celu ochronę zdrowia Polaków

polskie szwalnie stalowa wola arp maseczki

Program „Polskie Szwalnie” miał na celu przede wszystkim ochronę zdrowia Polaków w momencie bezprecedensowej sytuacji wywołanej pandemią COVID-19 – oświadczyła w poniedziałek Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) odnosząc się do materiału tvn24.pl o „Polskich Szwalniach” i wezwała redakcję do sprostowania.

Jak podaje ARP, 10 września tego roku na portalu tvn24.pl ukazał się materiał filmowy „Jak rząd szył maseczki”. Według ARP materiał ten zawiera szereg fałszywych i niesprawdzonych informacji, a „gros źródeł, z jakich korzysta autor materiału pochodzi od anonimowych osób celowo manipulujących informacjami”.

W komunikacie ARP wskazano, że tezy materiału nie tylko nie oddają stanu faktycznego, ale też godzą w dobre imię spółki. „Z tego względu władze spółki wezwały redakcję do opublikowania sprostowania oraz kierują sprawę na drogę sądową” – dodano.

ARP informuje, że program „Polskie Szwalnie” miał na celu przede wszystkim ochronę zdrowia Polaków w momencie bezprecedensowej sytuacji wywołanej nadejściem pandemii COVID-19.

„Wyrażamy nasze ubolewanie z powodu faktu, iż dziennikarze stacji przedstawiają rolę ARP S.A. w programie w wyjątkowo tendencyjny sposób – nie tylko nie uwzględniając kontekstu, ale też prezentując proces uruchamiania projektu +Polskie Szwalnie” w sposób niezgodny z jego rzeczywistym przebiegiem” – czytamy w komunikacie.

W komunikacie podano, że ARP lista firm zaproszonych do projektu „Polskie Szwalnie” była przygotowana przez Ministerstwo Rozwoju i uwzględniała blisko 800 podmiotów, które w przypadku nawiązania współpracy ponosiły koszty organizacji oraz uruchomienia produkcji we własnym zakresie, bądź korzystając z kredytów w bankach komercyjnych. Dotyczy to również zakupu linii produkcyjnych i ich transportu.

Dodano, że ARP nie była i nie jest odpowiedzialna za dystrybucję maseczek. „Zostały one wyprodukowane i przekazane do dyspozycji m.in. Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, która zarządzała zasobami w ramach bieżących, monitorowanych potrzeb” – czytamy.

Według ARP wszystkie maseczki wyprodukowane w ramach programu „Polskie Szwalnie” spełniały i spełniają normy określone przez Głównego Inspektora Sanitarnego.

„Rolą ARP S.A. nigdy nie była komercyjna działalność gospodarcza w zakresie produkcji maseczek i generowanie zysku w tym obszarze” – wskazano.

ARP zaznaczyła, że od początku swojego istnienia działa na rzecz rozwoju polskiej gospodarki realizując zadania o strategicznym znaczeniu. Jako spółka należąca do skarbu państwa ARP w ramach swoich kompetencji podejmowała i nadal będzie podejmować działania na rzecz szeroko rozumianego interesu publicznego.

„Tak było również w przypadku realizacji projektu +Polskie szwalnie+. Wszystkie pieniądze wydane przez ARP na program +Polskie szwalnie+ służyły ratowaniu życia i zdrowia ludzkiego oraz wsparciu polskich przedsiębiorców i pracowników z branży tekstylno-odzieżowej” – informuje ARP.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top