Biznes

Autobus na wodór Autosanu będzie miał oficjalną premierę na targach TRANSEXPO w Kielcach

autobus wodór autosan SANCITY 12LFH
fot. autosan.pl

Producent autobusów firma Autosan z Sanoka wyprodukowała pierwszy autobus na wodór (zasilany wodorem). Pojazd będzie miał oficjalną premierę na rozpoczynających się w środę Międzynarodowych Targach Transportu Publicznego TRANSEXPO w Kielcach.

Jak powiedziała PAP Katarzyna Hydzik z Autosanu, autobus jest już po testach drogowych, które odbyły się po ulicach Sanoka. „Obecnie jest m.in. w trakcie homologacji” – dodała.

Hydzik zapowiedziała, że więcej informacji o wodorowym autobusie spółka poda po kieleckich targach, na których pojazd zostanie oficjalnie zaprezentowany.

Jak podkreśla firma w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej, zeroemisyjny SANCITY 12LFH to autobus niskopodłogowy o długości 12 metrów. Zaprojektowany został na bazie autobusu z napędem elektrycznym.

W autobusie zamontowany został silnik elektryczny wraz z modułem zasilania z ogniwem paliwowym. Magazyn energii stanowią baterie litowo-tytanowe oraz zbiorniki wodoru.

Pojazd wyposażony został we wszelkie urządzenia zapewniające komfort i bezpieczeństwo podróżowania.

„Nowy wodorowy Autosan jest kolejnym autobusem w ofercie spółki zasilanym przez paliwa alternatywne. Dołączył do produkowanych już seryjnie niskoemisyjnych pojazdów gazowych i zeroemisyjnych elektrycznych” – napisano w komunikacie.

Jak zaznaczono w informacji, autobus na wodór jest też „odpowiedzią firmy” na zapowiadane w maju br. powstanie na Podkarpaciu Doliny Wodorowej. Przypomniano również, że autosan jest jednym z podmiotów tworzących Klaster Energii Sanocka Dolina Wodorowa, który powstał na rzecz tworzenia w mieście warunków do rozwoju technologii zielonego wodoru na potrzeby, m.in. miejskiego transportu publicznego.

Oficjalna premiera autobusu SANCITY 12LFH z napędem wodorowym będzie miała miejsce w trakcie XV edycji Międzynarodowych Targów Transportu Publicznego TRANSEXPO w Kielcach. Impreza rozpocznie się w środę i potrwa do piątku.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top