W przyszłym tygodniu w Podkarpackim Centrum Onkologii przy Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie pierwsi pacjenci zostaną przebadani nowoczesnym urządzeniem PET-TK.
Innowacyjna metoda diagnostyki obrazowej pozwala na wykonanie szybkiego badania ciała pacjenta.
Badanie PET-TK – pozytonową tomografią emisyjną połączoną z tomografią komputerową – to innowacyjna metoda diagnostyki obrazowej, pozwalająca na wykonanie szybkiego, bezbolesnego i bezpiecznego badania ciała pacjenta – poinformował rzecznik prasowy szpitala Andrzej Sroka.
Przed badaniem pacjent otrzymuje dożylnie preparat zwany radiofarmaceutykiem, najczęściej jest to fluorodeoksyglukoza.
„Izotop promieniotwórczy fluoru zawarty w tym preparacie charakteryzuje się krótkim czasem połowicznego rozpadu, dzięki czemu dawka promieniowania jest bezpieczna dla pacjenta. Metabolizm fluorodeoksyglukozy jest identyczny z glukozą i dużo intensywniejszy w komórkach nowotworowych niż w komórkach zdrowych, co pozwala na zlokalizowanie i wczesne wykrycie choroby, jeszcze przed uwidocznieniem się zmian strukturalnych” – wyjaśnił.
Podczas badania całego ciała jednocześnie wykonywane jest skanowanie PET, przedstawiające wychwyt zgromadzonego w ciele znacznika, i tomografia komputerowa (TK) obrazująca struktury anatomiczne ciała. Połączenie tych dwóch metod (PET-TK) pozwala na bardzo dokładną ocenę zmian metabolicznych zachodzących w komórkach, na identyfikację ognisk choroby i określenie ich położenia.
Zainstalowane urządzenie jest nowsze i ma więcej możliwości diagnostycznych niż stosowane dotąd w placówce.
„Lekarze, nie tylko z naszego szpitala, ale też z całego regionu uzyskają możliwość bardziej precyzyjnego diagnozowania chorób nowotworowych, a pacjenci dostępność do jednej z najbardziej nowoczesnych metod rozpoznawania i kontrolowania leczenia onkologicznego – podkreślił dyr. rzeszowskiego szpitala Janusz Ławiński.
Badanie PET-TK stosowane jest głównie w chorobach onkologicznych, a także w wybranych schorzeniach kardiologicznych i neurologicznych.
Badanie umożliwia m.in. lokalizację ogniska niektórych nowotworów i oceny ich zaawansowania. W niektórych typach nowotworów daje możliwość oceny skuteczności stosowanego leczenia, np. chemioterapii, radioterapii, dzięki temu możliwa jest ewentualna zmiana leczenia.
Badanie PET-TK jest w pełni finansowane przez NFZ, jeżeli pacjent spełnia określone kryteria.
(PAP)