Inwestycje

Będą dwie inwestycje na lotnisku w Jasionce. Zarząd podpisał umowę z Komisją Europejską

jasionka rzeszów lotnisko pas do kołowania pas startowy

Rzeszów/Jasionka. Zarząd portu lotniczego w podrzeszowskiej Jasionce podpisał umowę z Komisją Europejską na dofinansowanie, kwotą ponad 16,5 mln euro, ważnych inwestycji infrastrukturalnych.

Wśród nich jest m.in. drugi etap budowy drogi kołowania.

Dwa projekty, które otrzymały dofinansowanie, zostały wybrane w konkursie dla sektora transportu w ramach instrumentu „Łącząc Europę” 2021-2027. Oba zyskały uznanie w obszarze tematycznym „Dostosowanie sieci TEN-T do podwójnego cywilno-wojskowego zastosowania (dual use) w ramach mobilności wojskowej (tzw. Military Mobility)”.

Pierwszy projekt dotyczy drugiego etapu budowy równoległej drogi kołowania oraz pierwszego etapu przebudowy drogi startowej na odcinku 700 m wraz z infrastrukturą techniczną. Natomiast drugi projekt zakłada przebudowę drogi startowej (drugi etap) na odcinku 1800 m wraz z infrastrukturą techniczną.

inwestycje lotnisko jasionka rzeszów port lotniczy

 

Jak podkreślił marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl, to bardzo ważne inwestycje dla portu. „Jak ważny jest nasz port pokazały ostatnie miesiące, po nieuzasadnionej agresji Rosji na Ukrainę. To ważna i strategiczna instytucja nie tylko dla województwa. Planowane inwestycje pozwolą na dalszy rozwój naszego lotniska” – dodał.

W Europie wybrano 22 projekty do dofinansowania z instrumentu „Łącząc Europę”, z czego pięć z Polski, a dwa z lotniska w Jasionce. Na obie inwestycje, szacowane łącznie na ponad 33 miliony euro, podrzeszowskie lotnisko dostanie do 50 proc. dotacji z Komisji Europejskiej. Wkrótce ogłoszone zostaną przetargi, pierwszy będzie dotyczyć nadzoru inwestorskiego.

Jak zaznaczył prezes lotniska Adam Hamryszczak, celem spółki zarządzającej portem jest jego długofalowy rozwój. „Dlatego bardzo się cieszę, że działania, jakie podjęliśmy ostatnimi czasy, celem pozyskania dofinansowania ze środków Unii Europejskiej, zostały zwieńczone podpisaniem umowy dla tych dwóch niezwykle istotnych dla lotniska projektów” – powiedział.

Ogólnym założeniem obu projektów jest modernizacja istniejącej infrastruktury portu lotniczego tak, aby była lepiej przystosowana do obsługi cywilnego i wojskowego ruchu lotniczego.

Budowa nowego odcinka równoległej drogi kołowania poprawi możliwości operacyjne lotniska oraz zwiększy przepustowość istniejącego pasa startowego, co przełoży się na możliwość zwiększenia liczby operacji lotniczych.

Przebudowa pasa startowego na odcinku 700 m, w ramach pierwszego projektu, znacznie poprawi jego nośność i zwiększy trwałość poprzez zastosowanie nawierzchni z betonu cementowego, zamiast istniejącej nawierzchni asfaltowej.

Drugi projekt dotyczy przebudowy pasa startowego na odcinku ok. 1800 m, szerokości 45 m z dwoma poboczami o szerokości 17,5 m wraz z towarzyszącą infrastrukturą techniczną.

Przebudowa pasa startowego w tej części będzie realizowana z zastosowaniem nowej nawierzchni z betonu asfaltowego. Takie rozwiązanie w centralnej części pasa startowego pozwoli na jego optymalne wykorzystanie.

Jak przekonuje zarząd lotniska, realizacja obu projektów zmniejszy częstotliwość prac remontowych na pasie startowym, co obniży koszty operacyjne i umożliwi wykonywanie operacji lotniczych 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu i w każdych warunkach pogodowych.

Pierwszy projekt ma zostać zakończony do końca 2024 r., drugi – rok później.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top