News

Będą zmiany w rolnictwie. Co ustalono w Korczowej?

rolnictwo zmiany 2024
fot. PUW w Rzeszowie

Zmiany w rolnictwie. Rozszerzenie listy produktów rolnych objętych zakazem przywozu z Ukrainy o olej roślinny, cukier i miód, oznakowanie polskich produktów polską flagą oraz przyjęcie ustawy o gospodarstwie rodzinnym.

To niektóre z propozycji, jakie wojewoda podkarpacki przedstawi ministrom rolnictwa oraz spraw wewnętrznych i administracji.

Propozycje zmian systemowych zostały przedstawione podczas briefingu prasowego we wtorek wieczorem na przejściu granicznym w Korczowej.

Briefing odbył się po kolejnym posiedzeniu zespołu ds. rolnictwa i obszarów wiejskich, powołanego przez wojewodę podkarpackiego Teresę Kubas-Hul, podczas którego zostały wypracowane te propozycje.

Jak zapowiedziała wojewoda, jedną z nich będą zmiany zapisów rozporządzenia ministra rozwoju i technologii z 15 września 2023 roku w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych.

Kolejną propozycją, która padła na spotkaniu ze strony rolników, jest oznakowanie polskich produktów polską flagą.

Ponadto wśród propozycji, jakie zostaną przedstawione ministrowi, znajdzie się także opracowanie i przyjęcie ustawy o gospodarstwie rodzinnym.

Zdaniem wojewody, ustawa ta jest istotna zwłaszcza z punktu widzenia Podkarpacia, gdzie jest bardzo dużo takich gospodarstw, ale także w skali całego kraju.

Wśród propozycji znajdzie się także taka, by rok 2021 był rokiem referencyjnym dla cukru. Takie rozwiązanie, jak dodała, po przeanalizowaniu importu tego produktu także w 2022 i 2023 roku, byłoby najkorzystniejsze.

Wyjaśniła, że chodzi o zmniejszenie okrywy z 80 proc. na 40 proc.

Uczestniczący w spotkaniu przedstawiciel rolników Piotr Jacyk, z „Podkarpackiej oszukanej wsi”, zapowiedział, że w piątek rolnicy z tej organizacji zorganizują 24-godzinny strajk na przejściu w Medyce, który ma być przypomnieniem w sprawie trzech zgłoszonych wcześniej postulatów rolników: uruchomienie dopłaty do kukurydzy 1 mld zł, zwiększenie akcji kredytowej dla kredytów płynnościowych o kwotę 2,5 mld zł i utrzymanie wysokości podatku rolnego na poziomie z roku 2023. Porozumienie w sprawie ich realizacji zostało podpisane przez ministra rolnictwa 6 stycznia br.

źródło: PR Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top