Inwestycje

Będzie przebudowa dróg DK19-Huta Deręgowska i Huta Deręgowska-Szyperki

huta deręgowska szyperki dk19 przebudowa droga
fot. Ministerstwo Infrastruktury

Nisko. Ponad 16,2 mln zł kosztować będzie przebudowa drogi powiatowej nr 1049R na odcinku DK19 – Huta Deręgowska i Huta Deręgowska – Szyperki w powiecie niżańskim.

Inwestycja w 60 proc. została dofinansowana z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD).

Przebudowa drogi powiatowej nr 1049R na odcinku DK19 – Huta Deręgowska i Huta Deręgowska – Szyperki o długości 6,5 km obejmie m.in. wykonanie nowej nawierzchni, budowę chodników i ścieżek pieszo-rowerowych, a także zatok autobusowych. Przebudowane zostaną też dwa skrzyżowania z drogami powiatowymi i jedno skrzyżowanie z drogą gminną.

W poniedziałek w Nisku podpisana została umowa z wykonawcą zadania, firmą Strabag.

Obecny na uroczystości wiceminister infrastruktury Rafał Weber przypomniał, że RFRD istnieje od 2019 r. Zwrócił uwagę, że tegoroczny budżet programu w wysokości 2,7 mld zł pozwoli na zrealizowanie ponad 1,2 tys. zadań. „W sumie przebudowanych będzie 1,8 tys. km dróg. To skala niespotykana do tej pory” – zaakcentował.

Odnosząc się do inwestycji w powiecie niżańskim wiceminister zauważył, że w 40 proc. zostanie ona sfinansowana przez lokalne samorządy. „Taki montaż finansowy wymaga modelowej współpracy. Im więcej takiej współpracy w samorządzie, tym więcej inwestycji będzie mogło być zrealizowanych” – przekonywał.

Starosta powiatu niżańskiego Robert Bednarz podkreślił, że cała inwestycja o wartości ponad 16,2 mln zł została dofinansowana z RFRD kwotą 9,3 mln zł. Jak dodał, bez tej dotacji samorząd nie byłby w stanie jej zrealizować od razu. „Musielibyśmy ją wykonać w kilku etapach. Dlatego dziękuję rządowi, że uruchomił taki program” – powiedział starosta.

Droga powiatowa nr 1049R przebiega przez teren trzech samorządów gminy i miasta Nisko, gminy i miasta Ulanów oraz przez gminę Jarocin. Jak zaznaczył Bednarz, będą one partycypować w kosztach.

„Ta droga łączy trzy gminy, może też stanowić obwodnicę drogi ekspresowej S19, kiedy będzie ona nieprzejezdna, zatem jest to ważna inwestycja” – przekonywał starosta niżański.

Inwestycja, którą wykona firma Strabag, ma być gotowa w przyszłym roku.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top