Inwestycje

Będzie rozbudowa drogi nr 865 Jarosław – Bełżec wraz z budową obwodnicy Narola. Co poza tym?

Będzie rozbudowa drogi nr 865 Jarosław - Bełżec wraz z budową obwodnicy Narola. Co poza tym? 1

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego podpisano 126 umów o dofinansowanie projektów realizowanych na terenie powiatu lubaczowskiego. Ich łączna wartość to ponad 300 mln zł – poinformował w piątek marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl.

Na konferencji prasowej w Lubaczowie Ortyl dodał, że łączna wartość dofinansowania tych projektów przekroczyła 220 mln zł.

Wśród projektów, które otrzymały dofinansowanie są m.in. termomodernizacja budynków, budowa kanalizacji, zakup samochodu dla OSP, rozwój odnawialnych źródeł energii czy rozwój bazy przedszkolnej.

Piątkowa konferencja prasowa odbyła się po uroczystym oddaniu obwodnicy Lubaczowa. Właśnie o inwestycjach drogowych mówił Ortyl, który zaznaczył, że wśród zrealizowanych już tego typu zadań na terenie powiatu są również obwodnice Oleszyc i Cieszanowa. Marszałek dodał, że wśród planowanych inwestycji jest rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 865 Jarosław – Bełżec wraz z budową obwodnicy Narola.

Zdaniem Ortyla, perspektywa dla powiatu lubaczowskiego w nowej strategii rozwoju województwa i w nowym Regionalnym Programie Operacyjnym jest „obiecująca”.

„Jeżeli chcemy wiedzieć, jak będzie wyglądała przyszłość danego miejsca, to musimy wiedzieć, jaki jest klimat do inwestycji, czyli – czy jest przyjazne środowisko do współpracy z instytucjami, samorządami i ludźmi. To wartość, która ma znaczenie dla przyszłych inwestycji. Ta atmosfera dla inwestycji i współpracy z powiatem lubaczowskim jest dziś bardzo dobra” – powiedział.

Marszałek zadeklarował, że samorząd województwa będzie inwestować w infrastrukturę komunikacyjną na terenie powiatu, bo, jak mówił Ortyl, jest to miejsce, które posiada potencjał mogący wpłynąć na rozwój całego regionu.

W nowej strategii województwa Lubaczów jest traktowany jako biegun wzrostu, ośrodek o ponadlokalnych funkcjach gospodarczych z potencjałem do obsługi potrzeb północno-wschodniej części województwa. Miasto, według autorów strategii, posiada potencjał do generowania powiązań gospodarczych z Ukrainą, warunki do rozwoju turystyki uzdrowiskowej, kulturowej oraz tranzytowej.

Obecna na konferencji minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, nawiązała do wcześniejszej uroczystości oddania obwodnicy Lubaczowa. Zwróciła uwagę, że każda obwodnica przekłada się na rozwój gospodarczy, na tworzenie nowych zakładów i miejsc pracy. „35 mln zł tyle kosztowała obwodnica to bardzo duże środki, ale wiemy, że będą one pracować na rozwój powiatu, regionu i całego kraju” – powiedziała minister.

Łącznie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa podkarpackiego na lata 2014-2020 podpisano 126 umów o dofinansowanie projektów realizowanych na terenie powiatu lubaczowskiego o łącznej wartości ponad 300 mln zł.

(PAP)

autor: Wojciech Huk

 

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top