Turystyka

Bieszczady: Kolejka Leśna zaoferuje więcej atrakcji turystycznych. Co się zmieni?

kolejka wąskotorowa bieszczady
fot. Aleksandra Gorzelak –Nieduży

Bieszczady/Kolejka wąskotorowa. Jest pomysł na rozwój atrakcji turystycznych bieszczadzkiej kolejki wąskotorowej.

Marszałek Władysław Ortyl ogłosił projekt rozwoju atrakcji bieszczadzkiej kolejki wąskotorowej, obejmujący budowę centrum turystyczno-wystawienniczego, kładki pieszej wśród drzew, platformy widokowej i zakup 26 drezyn rowerowych.

Projekt finansowany jest z funduszy UE w ramach Programu Interreg NEXT Polska-Ukraina 2021-2027, a jego wartość wynosi 4,3 mln euro, z czego 3,9 mln to dofinansowanie UE.

Umowa partnerska została podpisana w Majdanie przez Fundację Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej oraz partnerów z Ukrainy: Iwanofrankiwską Radę Obwodową i Wójta Wsi Wyhoda.

Projekt znalazł się na liście Dużych Projektów Infrastrukturalnych zatwierdzanych w Programie Interreg NEXT Polska-Ukraina.

Marszałek Ortyl podkreślił znaczenie projektu dla turystyki Bieszczad oraz współpracy transgranicznej.

Mariusz Weremiński z Fundacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej wspominał wcześniejsze plany rozwoju, które teraz mogą się urzeczywistnić. Tomasz Jędzejewski z Programu Polska-Ukraina wyraził zadowolenie z realizacji projektu w tak atrakcyjnym turystycznie miejscu.

Projekt „Karpacka kolejka wąskotorowa – podróż śladami karpackiej kolei leśnej” obejmuje także remont 3 km torów, produkcję filmu dokumentalnego o Karpatach Wschodnich oraz budowę muzeum dziedzictwa kolejowego Vyhody na Ukrainie.

Po stronie polskiej powstanie centrum obsługi turystów, a drezyny rowerowe będą atrakcją dla turystów, umożliwiając rekreacyjne przejazdy po odnowionych torach.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top