Turystyka

Bieszczady zaoferują kolejną atrakcję. Samorząd województwa ma pomysł

centrum kultury fanto bieszczady
fot. Krzysztof Witek

Bieszczady. Pogłębienie współpracy w sferze kultury i ochrony zdrowia – na takie tematy rozmawiali w Ustrzykach Dolnych marszałek Władysław Ortyl i Starosta Powiatu Bieszczadzkiego, Marek Andruch.

Pierwsze decyzje o wspólnych działaniach już zapadły.

Współpraca w obszarze kultury ma się odbywać w oparciu o powstałe w Ustrzykach Dolnych Bieszczadzkie Centrum Dziedzictwa Kulturowego „Fanto”. To nowoczesny obiekt, który mieści się w zmodernizowanej zabytkowej rafinerii. Z propozycją realizacji w nim wspólnych wydarzeń o charakterze kulturalnym i edukacyjnym, które będą formową promocji, a zarazem ochrony dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego Bieszczad, wyszedł starosta Marek Andruch.

Dzięki wspólnym inicjatywom w sferze kultury z tak dużym partnerem, jakim jest samorząd województwa, to centrum pozwoli nam pobudzić turystycznie i kulturowo powiat bieszczadzki oraz całe Bieszczady, a to z kolei wzmocni lokalną społeczność i uruchomi gospodarcze przedsięwzięcia – mówił starosta Marek Andruch.

Marszałek Władysław Ortyl powiedział, że samorząd województwa jest zainteresowany wspólnymi projektami w Centrum Dziedzictwa Kulturowego „Fanto”, które mogą być realizowane głównie przez samorządowe jednostki kultury, takie jak Filharmonia Podkarpacka czy Teatr im. Wandy Siemaszkowej.

Centrum „Fanto” ma olbrzymi potencjał, który trzeba zagospodarować, z korzyścią dla rozwoju tej części Podkarpacia, dlatego jesteśmy zainteresowani współpracą w tym zakresie i zapewniam, że chcemy lokować tu różnego rodzaju wydarzenia, oczywiście z naszym zaangażowaniem finansowym – zadeklarował w Ustrzykach Dolnych marszałek Władysław Ortyl.

Marszałek poinformował, że Filharmonia Podkarpacka, która dała już koncert w Centrum „Fanto”, 6 kwietnia, planuje już kolejne występy.

Władysław Ortyl przekazał też, że w obiekcie będzie również gościć Scena Wędrowna Teatru im. Wandy Siemaszkowej. Zaś na sierpień Departament Promocji, Turystyki i Współpracy Gospodarczej planuje w „Fanto” Festiwal Produktów Podkarpackich, który będzie połączony z promocją enoturystyki.

Dodatkowo – jak przekazał marszałek – Bieszczadzkie Centrum Dziedzictwa Kulturowego „Fanto” ma szansę pozyskać na dalszy rozwój środki unijne z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia, gdyż projekt został ujęty w FEP-ie jako jedno z przedsięwzięć priorytetowych.

Szacunkowa wartość dofinansowania dla tego projektu zapisana w Kontrakcie Programowym to ponad 11 mln euro. Powiat Bieszczadzki, jako lider przedsięwzięcia będzie mógł się ubiegać o dofinansowanie w ramach procedury konkursowej.

Podczas spotkania rozpoczęto również rozmowy na temat optymalizacji modelu usług zdrowotnych dla mieszkańców Bieszczad oraz turystów odwiedzających region.

Ochrona zdrowia wpisuje się w naszą inteligentną specjalizację „Jakość życia”, dlatego chcemy rozmawiać z powiatem bieszczadzkim o współpracy w tym zakresiezapewnia marszałek Władysław Ortyl.

źródło: UMWP

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top