Biznes

Bitwa o Browar Leżajsk nabiera rumieńców. Chętnych na zakup zakładu jest kilku. O kogo chodzi?

browar leżajsk sprzedaż kupno

Gmina Leżajsk złoży jutro Grupie Żywiec oficjalny list intencyjny w sprawie zakupu leżajskiego browaru.

Wójt gminy Leżajsk Krzysztof Sobejko poinformował, że warunkiem jest utrzymanie produkcji piwa w zakładzie.

Grupa Żywiec planuje przenieść ją do innego browaru, a ten w Leżajsku zamknąć w czerwcu. Krzysztof Sobejko podkreśla, że oferta przedstawiona przez gminę zawiera udział pracowników, samorządu i inwestora biznesowego.

Dziś pojawiła się informacja, że Janusz Palikot złożył Grupie Żywiec ofertę odkupu leżajskiego browaru.

Janusz Palikot, który jest właścicielem Browaru Tenczynek, zaproponował, żeby gmina Leżajsk dołączyła do udziałowców tego projektu. Wójt gminy wyjaśnia, że nie zna szczegółów tej oferty.

Z informacji medialnych wynika, że zainteresowana zakupem browaru w Leżajsku ma być też Polska Grupa Spożywcza kontrolowana przez Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Kilka dni temu przedstawicielka Grupy Żywiec powiedziała PR Rzeszów, że jest za wcześnie na rozmowy o ewentualnej sprzedaży zakładu.

Aktualizacja 20:50

Podkarpacki europoseł PiS Bogdan Rzońca wysłał list do wszystkich holenderskich eurodeputowanych w Parlamencie Europejskim, w którym apeluje o wsparcie w związku z planami likwidacji browaru Leżajsk.

Zakład jest częścią Grupy Żywiec, która należy do koncernu Heineken oraz firmy Harbin BV z Holandii.

Zdaniem Rzońcy, ponieważ obie firmy nie chcą już produkować piwa w Leżajsku, zwalniając tym samym ponad 100 osób, lepiej sprzedać ten browar i zachować miejsca pracy w regionie, niż je likwidować. Europoseł PiS zwrócił się do holenderskich europosłów z prośbą o kontakt z zarządami spółek w tej sprawie.

Utrata tak wielu miejsc pracy pogorszy sytuację gospodarczą w regionie graniczącym z Ukrainą, na której od ponad roku toczy się wojna – napisał w liście Bogdan Rzońca.

Grupa Żywiec 7 lutego ogłosiła zamiar reorganizacji swojej produkcji w Polsce oraz zamknięcie w czerwcu Browaru Leżajsk. Z tą decyzją nie zgadzają się związki zawodowe i samorządy. Gmina Leżajsk  chce odkupić zakład w partnerstwie prywatno-publicznym.

Grupa Żywiec do tej pory nie zgadzała się, by po ewentualnej zmianie właściciela browar nadal produkował piwo.

źródło: PR Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top