Poradnik

Biznes w czasie epidemii – przenieś firmę do sieci

hosting domena hostdog biznes w sieci

Pandemia koronawirusa mocno dała Ci się we znaki? Boisz się o przyszłość swojej firmy? Jest sposób, aby choć trochę poprawić jej kondycję finansową. Przenieś biznes do Internetu – wielu już na tym skorzystało!

Domena i hosting

Aby uruchomić stronę internetową nie wystarczy tylko jej kod. Potrzebny też jest jej odpowiedni adres (zarejestrowana i wykupiona domena) oraz hosting, a więc opłacony serwer, który będzie obsługiwał i przetrzymywał Twoją witrynę internetową.

Najlepiej, jak nazwa strony www nawiązuje do nazwy firmy. Domena składa się jeszcze z rozszerzenia, jak .pl, .com czy .net. To jedne z najpopularniejszych, ale nie najtańszych. Nie oszczędzaj jednak na końcówkach domen – lepiej postawić na te najbardziej znane.

Aby strona internetowa mogła działać w sieci www, musi być „osadzona” na serwerze. Jaką ofertą hostingu wybrać? Wiele zależy od Twoich potrzeb!

Hosting pod stronę biznesową

Jeżeli masz zamiar przenieść swój biznes do Internetu, to nie możesz patrzeć na najtańsze oferty hostingu. Sprawdzą się one na niewielkie fora czy blogi internetowe, ale nie dla poważnej strony Twojej firmy. Tym bardziej, jeżeli zamierzasz na niej uruchomić teraz (albo w niedalekiej przyszłości) e-sklep.

Do sklepów internetowych bardziej nadadzą się hostingi VPS niż tradycyjne współdzielone. Mają lepsze parametry dotyczące pamięci RAM, które są kluczowe dla stabilnego działania całej strony www. Poza tym na ich jakość wpływa mniej dodatkowych czynników. Zanim jednak zdecydujesz się na VPS, musisz wiedzieć, że są to generalnie znacznie droższe hostingi. Poza tym najczęściej wymagają fachowej obsługi – jeżeli nie masz wiedzy programistycznej, to prawdopodobnie będziesz musiał kogoś poprosić o pomoc.

Więc może tradycyjny serwer współdzielony, który jest już całkowicie skonfigurowany? Swoją stroną możesz swobodniej zarządzać z udostępnionego panelu administratora. Jakie są jednak najważniejsze parametry hostingu www?

Pamięć RAM

Jakość procesora CPU i wielkość pamięci operacyjnej RAM są kluczowymi parametrami dla komputera domowego. Dla serwera również! Niestety często się o tym zapomina. W przypadku CPU często podaje się wartości 1 GHz i/lub 100% CPU – dobrze, gdy hosting spełnia te warunki. Także dotyczące wspomnianego RAM-u. Tu liczy się całkowita dostępna pamięć RAM i ilość RAM na jeden proces (minimum 1 GB i 512 MB na jeden proces).

Niestety hostingodawcy dość rzadko podają jasno wartości CPU i RAM na swoich stronach internetowych. Nieraz trzeba się zdrowo naszukać informacji na ich temat w szczegółach oferty – czyżby nie mieli się czym chwalić? No dobra, a jakie są pozostałe ważne czynniki w hostingu współdzielonym?

Wielkość transferu

Transfer miesięczny określa dopuszczalny ruch na Twojej stronie internetowej. Najczęściej kilkadziesiąt gigabajtów w zupełności wystarczy, ale jeżeli planujesz uruchomić sklep online, to pamiętaj o zachowaniu marginesu bezpieczeństwa w postaci około 20-procentowego zapasu. O ile na początku każdego roku sprzedaż online spada, to w grudniu przed Świętami panuje szał zakupów!

Dysk i nie tylko bez limitów

To samo tyczy się maksymalnej przestrzeni dla strony www. Nie zapominaj, że składa się na nią nie tylko sama witryna, ale i wszystkie udostępnione na niej pliki multimedialne (np. zdjęcia), a także maile z załącznikami, logi itp. Na szczęście nie musisz się o to specjalnie martwić, bo jest bardzo duży wybór dysków z nielimitowanymi GB. Zwróć także uwagę na liczbę obsługiwanych domen i subdomen, a także na konta e-mail. Jeżeli planujesz założyć witrynę www z mailami dla każdego pracownika, to musisz wziąć je pod uwagę!

Najbogatsze hostingi współdzielone – i wcale nie tak drogie – zapewniają już nielimitowane domeny, konta e-mailowe oraz FTP, a także bazy danych.

Stabilność, szybkość i bezpieczeństwo

Chciałbyś szybko działającą stronę www? Szukaj ofert z protokołem HTTP/2, który znacząco przyspiesza ładowanie witryn internetowych, a także oprogramowania LiteSpeed zamiast standardowego Apache. Najlepszy hosting znajdziesz w porównywarce hostdog.pl.

Liczy się nie tylko szybkość, ale i bezpieczeństwo. Zadbaj o szyfrowanie strony HTTPS, bez którego ani nie wypozycjonujesz optymalnie strony, ani nie przyciągniesz do swojego sklepu online wielu klientów. Dziś certyfikaty SSL mogą być bezpłatne (np. Let’s Encrypt) i stanowią integralną część wielu ofert hostingów.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top