Turystyka

Bon Turystyczny ważny jest do 31 marca 2023 r.

bon turystyczny ważność do kiedy

Po zmianie przepisów, termin zakończenia płatności bonem turystycznym za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce został wydłużony do 31 marca 2023 r.

Na Podkarpaciu liczba bonów to 230 tys., z czego aktywowano ich dotychczas 200  tys., a całkowicie wykorzystano 115 tys. Nadal 30 tys. bonów nie zostało aktywowanych (na łączną kwotę 20 mln zł).

Bon Turystyczny jest ważny do końca marca2021 roku. Można z niego skorzystać nie tylko na Podkarpaciu – ale na terenie całego kraju.

Dotychczas mieszkańcy Podkarpacia zrealizowali płatności na 153 mln zł. Bon na Podkarpaciu można wykorzystać w 1482 miejscach, w całym kraju w ponad 31 tys.  – mówi Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.

Polski Bon Turystyczny jest formą wsparcia dla rodzin, a także dla branży turystycznej, która ucierpiała w wyniku COVID-19.

Bon przyznawany jest na każde dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy „Rodzina 500 plus”. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. Dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością dostaną dwa bony w wysokości 500 zł. Aby otrzymać drugi, należy złożyć odpowiednie oświadczenie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

„Bon przyznawany jest w  formie elektronicznej. Trzeba go aktywować. Można to zrobić w dowolnym momencie. Warto jednak nie odkładać tego na ostatnią chwilę i aktywować go wcześniej. Ma unikalny 16-cyfrowy numer i jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Po zalogowaniu na PUE ZUS wybieramy zakładkę – Ogólny, a następnie w menu bocznym – Polski Bon Turystyczny. Aby aktywować bon należy  podać swój aktualny adres e mail oraz numer telefonu komórkowego. Nie podlega on wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze” – informuje rzecznik.

Bonem zapłacimy za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane w Polsce przez przedsiębiorców turystycznych oraz organizacje pożytku publicznego wpisane na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną (POT).

Aktualna lista podmiotów, w których można skorzystać z bonu jest na stronach: www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl, www.polska.travel.

Po zmianie przepisów, bonem można zapłacić  do 31 marca 2023 r. Jeśli do tego dnia zapłacimy za usługę za pomocą bonu, możemy z niej skorzystać po tym terminie.

Aby  skorzystać z bonu turystycznego, wystarczy mieć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Trzeba też aktywować bon.  Można to zrobić w dowolnym momencie, np. na kilka dni przed planowanym wypoczynkiem – dodaje rzecznik.

W razie wątpliwości, zachęcamy do kontaktu z infolinią Polski Bon Turystyczny pod nr. tel. 22 11 22 111 (codziennie w godzinach 7.00-20.00).

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top