Biznes

Botmod z Dębicy opracowała system VR-SailSim. Służy do szkoleń żeglarskich w wirtualnej rzeczywistości

botmod dębica vr sailslim system program nauka żeglowania

Firma Botmod z Dębicy na otrzyma niemal 1 mln zł z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na wprowadzenie do sprzedaży systemu VR-SailSim, który służyć będzie do szkoleń żeglarskich w wirtualnej rzeczywistości.

Jak podkreślił prezes firmy Paweł Goclon, system VR-SailSim posiada oprogramowanie umożliwiające manewrowanie jachtem morskim w wirtualnej rzeczywistości.

„Pozwala prowadzić stacjonarne szkolenia pod okiem doświadczonego instruktora, a w domowej wersji – doskonalić umiejętności żeglarskie lub samodzielnie zdobywać wiedzę teoretyczną i praktyczną z wykorzystaniem okularów VR i smartfona” – dodał.

Tzw. minimalna wersja produktu została przygotowana dzięki platformie startowej „Start In Podkarpackie” i już zyskała patronat Polskiego Związku Żeglarskiego.

Botmod jest jedną z jedenastu spółek, które w październiku br. zdobyły niemal 1 mln zł dotacji w konkursie dla startupów organizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

Goclon podkreślił, że w systemie VR-SailSim manewrowanie jachtem morskim i zachowanie się jednostki oddaje warunki rzeczywiste.

„Mamy możliwość wyboru kilku jednostek, każda z nich została osobno skonfigurowana przez eksperta, aby odzwierciedlała autentyczne zachowanie się jachtu. Tzw. minimalną wersję produktu zaprezentowaliśmy doświadczonym żeglarzom i byli pod wrażeniem, jak sterowanie z wykorzystaniem kontrolerów ruchu bądź kierownicy z przepustnicą jest bliskie sterowaniu na wodzie. Oczywiście, mieli uwagi, które pomogły nam poprawić system” – zaznaczył.

Dotację, którą otrzymała z PARP firma chce przeznaczyć na przygotowanie gotowego już do sprzedaży produktu. Zaoferowany zostanie on firmom szkoleniowym jako uzupełnienie kursów żeglarskich oraz osobom zainteresowanym żeglowaniem do trenowania „na sucho”.

„Teraz zajmiemy się optymalizacją systemu. Poprawimy niedociągnięcia, a za pół roku chcemy zaoferować do sprzedaży kompletny program szkoleniowy zgodny z wytycznymi Polskiego Związku Żeglarskiego” – mówi twórca startupu.

System będzie zawierał szereg modułów szkoleniowych i umożliwiał przejście całego szkolenia żeglarskiego, zdobycie stopnia żeglarza jachtowego i sternika morskiego. Będzie też można trenować na różnych jachtach, o różnych porach dniach i w różnych warunkach pogodowych.

Od początku działania podkarpackiej platformy dla startupów, czyli od stycznia 2019 roku do połowy października 2020 roku, wpłynęło ponad tysiąc wniosków z pomysłami na innowacyjny produkt lub usługę. Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego, która prowadzi platformę, podpisała 121 umów ze startupami. Inkubację zakończyło już 91 startupów, a 86 z nich może pochwalić się pozytywną rekomendacją do ubiegania się o dotację. (PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top