Biznes

Brytyjski BAE Systems i Huta Stalowa Wola będą współpracować przy eksporcie Kraba

hsw bae systems kran armatohaubica huta stalowa wola współpraca
fot. HSW

BAE Systems i Huta Stalowa wola finalizują porozumienie, które umożliwi uzyskiwanie brytyjskich zgód na eksport samobieżnej armatohaubicy Krab – poinformowała we wtorek brytyjska firma.

Armatohaubica Krab 155mm jest produkowana z wykorzystaniem technologii uzyskanych od BAE Systems na wieżę tego systemu.

Jak poinformowała BAE Systems, obie firmy, które biorą udział w targach Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, „finalizują porozumienie dotyczące zgód eksportowych brytyjskiego Departamentu Handlu Zagranicznego dla przyszłych kampanii marketingowych armatohaubicy Krab”. „Po zakończeniu procesu prawnego BAE Systems i HSW wspólnie zaplanują kampanie eksportowe i uzgodnią potencjalny udział HSW w globalnym łańcuchu dostaw BAE Systems” – zapowiedziano.

Oprócz doprecyzowania kwestii eksportu Kraba chodzi m. in. o włączenie HSW, w tym zakładu, w którym powstaje lufa tej armatohaubicy, w produkcję broni różnych kalibrów na potrzeby koncernu BAE Systems, a także produkcję w HSW amunicji dalekiego zasięgu.

Wymagania taktyczno-techniczne na system artyleryjski 155 mm, dostosowany do amunicji precyzyjnej, MON sformułowało jeszcze przed przystąpieniem Polski do NATO.

W rozpisanym w 1997 r. przetargu wybrano wieżę zmodernizowanej brytyjskiej armatohaubicy AS-90 Braveheart. Jednym z wymogów była możliwość połączenia licencyjnej wieży z polskim podwoziem. Armatohaubica, która otrzymała nazwę Krab, została ostatecznie zintegrowana z podwoziem konstrukcji koreańskiej.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top