Inwestycje

Budowa biurowca Urbi Ferro w Stalowej Woli. Mają być nowe miejsca pracy

nowy biurowiec stalowa wola urbi ferro arp
fot. podkarpackie.pl

W poniedziałek w Stalowej Woli na Podkarpaciu wmurowano akt erekcyjny pod budowę biurowca Urbi Ferro.

Inwestycja powstanie w ramach Programu Fabryka, który realizuje spółka Operator ARP z grupy Agencji Rozwoju Przemysłu oraz samorząd Stalowej Woli.

Jak poinformowała PAP Agencja Rozwoju Przemysłu, będzie to pierwszy projekt w ramach Programu Fabryka, a także pierwszy biurowiec klasy A w Stalowej Woli.

Biurowiec o nazwie Urbi Ferro będzie miał powierzchnię najmu ponad 6 tys. metrów kwadratowych, powstanie w rejonie ulic Okulickiego i Floriańskiej w Stalowej Woli, gdzie w poniedziałek wmurowano akt erekcyjny pod jego budowę. Prace budowlane potrwają 17 miesięcy.

nowy biurowiec stalowa wola urbi ferro

Jak podkreślił w przesłanym komunikacie prezes spółki Operator ARP Mariusz Domeradzki, pierwsza budowa w ramach Programu Fabryka rusza w mieście o silnych tradycjach przemysłowych sięgających początków Centralnego Okręgu Przemysłowego.

„Dziś Stalowa Wola jest miastem patrzącym w przyszłość i stawiającym na rozwój, a także znaczącą lokalizacją na mapie południowo-wschodniej Polski. Urbi Ferro ma wesprzeć potencjał gospodarczy miasta, którego wzrost nierozerwalnie łączy się z podnoszeniem jakości życia mieszkańców. Jestem przekonany, że za około półtora roku oddamy przyszłym najemcom obiekt spełniający najwyższe standardy, który stanie się biznesową wizytówką miasta” – dodał.

Z kolei prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny zaznaczył, że nowoczesna przestrzeń służąca rozwojowi biznesu wpisuje się w DNA miasta. „Wskazując działkę, na której powstanie biurowiec Urbi Ferro, realizujemy jedno z założeń Programu Fabryka, czyli wzmacnianie potencjału centrów miast. To ścisłe centrum Stalowej Woli, dobrze skomunikowane, przy węźle przesiadkowym, miejsce, w którym toczy się życie oraz znajdują się liczne punkty handlowe i usługowe. Stanowi to ważny aspekt potęgujący atrakcyjność naszego wspólnego przedsięwzięcia” – dodał.

Zdaniem Nadbereżnego, inwestycja uzupełnia także „wielki plan” Strategicznego Parku Inwestycyjnego Euro-Park Stalowa Wola, który samorząd realizuje wspólnie z ARP. „Stalowa Wola, oprócz nowych terenów inwestycyjnych, w swojej ofercie będzie miała nowoczesny, wysokiej klasy biurowiec, dedykowany dla inwestorów biznesowych, tworząc miejsca pracy dla mieszkańców” – zauważył prezydent Stalowej Woli.

ARP szacuje, że dzięki inwestycji powstanie od 300 do 450 nowych miejsc pracy.

Natomiast cytowany w komunikacie prezes ARP Cezariusz Lesisz, podkreślił, że Agencja dba o harmonijny rozwój zarówno dużych ośrodków przemysłowych, jak i ważnych dla regionów miast, takich jak Stalowa Wola. „Dla nas ważne jest, aby rozwijać przedsiębiorstwa i realizować programy, które dadzą miastom impuls do dalszego wzrostu. Jednym z takich programów jest Program Fabryka” – przekonuje Lesisz.

Wiceprezes ARP Paweł Kolczyński dodał, że Stalowa Wola jest oczywistym wyborem z wielu względów. W tym kontekście wymienił m.in. funkcjonowanie w regionie dwóch Specjalnych Stref Ekonomicznych – tarnobrzeskiej i mieleckiej, którymi zarządza Agencja. „Jest to ośrodek o długiej historii przemysłowej, który bardzo dynamicznie się rozwija. Wybór Stalowej Woli był więc oczywistym” – podkreślił.

Biurowiec, który powstanie w Stalowej Woli będzie miał trzy kondygnacje, mieścić się w nim będą nie tylko przestrzenie biurowe, ale także lokale handlowo-usługowe. Elementem wyróżniającym budynek będzie centralnie położone patio obsadzone drzewami, które będzie stanowiło zieloną enklawę wewnątrz budynku, stanowiącą strefę wypoczynku. Dodatkowo w ramach inwestycji powstaną 133 miejsca parkingowe w garażu podziemnym i na powierzchni wraz ze stanowiskami do ładowania samochodów elektrycznych.

Projekt biurowca opracowała krakowska pracownia URBA Architects. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Adamietz. Zgodnie z harmonogramem prace budowlane mają się zakończyć w drugim kwartale 2023 roku.

Stalowa Wola jest jednym z pierwszych miast, które przystąpiły do Programu Fabryka realizowanego przez spółkę Operator ARP. Jego głównym celem jest stymulowanie rozwoju gospodarczego polskich miast średniej wielkości. Impulsem ku temu ma być budowanie nowoczesnych powierzchni biurowych, które ściągną do miast firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, a także będą służyć lokalnemu biznesowi poszukującemu przestrzeni o wysokim standardzie.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top