Inwestycje

Budowa nowych dróg i uzbrojenie terenów inwestycyjnych w Stalowej Woli

stalowa wola tereny inwestycyjne strategiczny park uzbrojenie

Stalowa Wola. 450 milionów zł kosztować będzie budowa nowych dróg i uzbrojenie terenów inwestycyjnych w Stalowej Woli i okolicach.

Pieniądze, które pozyskał samorząd miasta oraz władze województwa podkarpackiego, pochodzą z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.

Dofinansowanie zakłada zaprojektowanie i budowę drogi wojewódzkiej łączącej układ komunikacyjny istniejącej Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Wisłosan oraz powstającego Strategicznego Parku Inwestycyjnego w Stalowej Woli.

Nowa droga będzie łączyć tereny inwestycyjne w Stalowej Woli z niezagospodarowaną dotychczas powierzchnią w Nowosielcu k. Niska.

O przyznaniu dotacji poinformowano w poniedziałek na konferencji prasowej w Stalowej Woli. Jak podkreślił uczestniczący w wydarzeniu wiceminister infrastruktury Rafał Weber, pozyskana przez władze miasta i województwa dotacja stanowi 98 proc. całkowitej wartości inwestycji.

„Zaprezentowana na konferencji wizualizacja rozwoju komunikacyjnego stalowowolskiej strefy ekonomicznej pokazuje, że miasto i województwo idealnie wpisało się w rozwój inwestycji strategicznych naszego państwa” – mówił Weber.

Podkreślił, że planowany układ komunikacyjny „będzie odpowiedzialny za dowóz wszystkiego, co jest potrzebne do produkcji. A później za wywóz wszystkiego tego, co w Stalowej Woli będzie produkowane”.

Zdaniem Webera drogi, które powstaną w ramach przyznanego dofinansowania będą służyły nie tylko rozwojowi gospodarczemu regionu, ale również okolicznym mieszkańcom. „Te drogi będą zatem miały również aspekt społeczny” – powiedział.

Dodatkową funkcją projektowanej drogi wojewódzkiej będzie znaczne skrócenie drogi do Rzeszowa, a także częściowe wyprowadzenie ruchu ciężkiego ze Stalowej Woli oraz Niska, tworząc południową obwodnicę dla tych ośrodków. Przewidywana wartość inwestycji to 255 mln zł, z czego rządowe wsparcie to 250 mln zł. Ta część będzie realizowana przez samorząd województwa.

Natomiast samorząd Stalowej Woli uzyskał dofinansowanie w wysokości 200 mln zł. Za te pieniądze wybudowany ma być układ drogowy na terenach inwestycyjnych w Strategicznym Parku Inwestycyjnym.

Obecny na poniedziałkowej konferencji prasowej prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny poinformował również o nowym inwestorze na terenie parku. Będzie to Huta Stalowa Wola, która za ponad 41 mln zł kupi 37 ha terenu. „Huta rozbuduje swoje zakłady i będzie wdrażała nowoczesne rozwiązania przemysłowe, badawcze” – dodał.

Z kolei marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl mówił, że rozwój Stalowej Woli jest bardzo ważny nie tylko dla regionu. „Bardzo nam zależy na rozwoju tego miejsca. Nie tylko z punktu widzenia strategii rozwoju, ale też ważności dla gospodarki kraju. Patrząc też na obecną sytuację polityczną i gospodarczą, nabiera to jeszcze większego znaczenia” – zaznaczył Ortyl.

W ramach piątej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych rozdysponowano w sumie blisko 5 mld zł.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top