Rzeszów/Wisłokostrada. Nowa droga ułatwi dojazd z południowej części miasta do drogi ekspresowej S19.
Inwestycja ma być gotowa za ok. trzy lata. Prawdopodobnie powstanie w terminie.
Wisłokostrada połączy al. Rejtana z ul. Ciepłowniczą i gen. Maczka. Ma w założeniu znacznie odciążyć z ruchu samochodowego centrum miasta oraz newralgiczne odcinki rzeszowskich dróg, jak rondo Pobitno czy al. Piłsudskiego.
Fot. Grzegorz Bukała / UM Rzeszów
Wisłokostrada w Rzeszowie
Nowa droga będzie mieć ponad 2 km długości. Powstanie też estakada nad linią kolejową Kraków-Medyka, nowy most Załęski, most przez Młynówkę oraz rondo w rejonie ul. Ciepłowniczej, a także ponad 3 km chodników i ścieżek rowerowych, sześć zatok autobusowych, 13 przejść dla pieszych i oświetlenie drogi.
Inwestycja zostanie sfinansowana z trzech źródeł: budżetu miasta, dotacji z „Polskiego Ładu” (65 mln zł) i Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (kolejne 30 mln zł).
Inwestycja zakłada budowę dróg na odcinku od al. Rejtana (skrzyżowanie z Lwowską ) do skrzyżowania ul. gen. Maczka i ul. Siemieńskiego o łącznej długości 2 040 m w tym:
- budowę drugiej jezdni na odcinku od al. Rejtana do targowiska o długości ok 500 m,
- budowę dwóch jezdni od targowiska do skrzyżowania z ul. Ciepłowniczej długości 909 m,
- rozbudowę ulicy Ciepłowniczej i Maczka na długości 631 m,
- budowę obustronnych chodników i ścieżek rowerowych o łącznej długości ok 3 286 m
- budowę skrzyżowania z ul. Ciepłowniczą (skrzyżowanie typu rondo) o średnicy zewnętrznej ok 75 m,
- budowę sześciu zatok autobusowych,
- budowę oraz przebudowę dróg wewnętrznych służących do obsługi przyległego terenu- ul. Chłędowskiego na odcinku 130 m,
- budowę mostu na rzece Młynówka długości ok 18,8 m,
- budowę mostu na rzece Wisłok długości ok 81 m,
- budowę dwujezdniowej estakady nad linią kolejową Kraków-Medyka: jezdnia lewa o długości ok 374 m, jezdnia prawa o długości ok 271 m,
- budowę oświetlenia ulicznego: słupy oświetleniowe – 102 szt., oprawy oświetl. LED – 122 sztuk,
- rozbiórkę 11 obiektów kubaturowych,
- zabezpieczenie osuwiska w rejonie ul. Konfederatów Barskich i ul. Chłędowskiego – ściana oporowa długości 72 mb. i wysokości : 5,9-9,8 m, grubości: 0,4-1,2m,
- umocnienie rzeki Wisłok na odcinku o długości 457,1 m,
- Przebudowę sieci wodno-kanalizacyjnej, sieci gazowej, sieci C.O. (wraz z przebudową komory cieplnej), urządzeń energetycznych i teletechnicznych nadziemnych i podziemnych.
FTS
31 stycznia 2024 at 20:25
Czy wymienione- „oprawy oświetl. LED – 122 sztuk” będą to lampy z nadajnikami/odbiornikami bezprzewodowymi 5G? …takie jak juz zamontowane są w pozostałych częściach miasta?? Czy mieszkancy byli informowani? pytani o zgode na zastosowanie takiej technologii???? Jakie oddziaływanie na zdrowie ludzkie ma ta technologia?? Czy jest to część agendy Smart City i 15 minutowych miast?? Czy rząd podniósł skalę dopuszczalnych norm promieniowania elektromagnetycznego stukrotnie w Polsce od 2020 własnie poto aby móc legalnie wprowadzać takie technologie? Czy to kolejny krok do wprowadzenia zniewolenia i permamentnej inwigilacjii jak w Chinach-rozpoznawanie twarzy, kredyt społeczny itd.?? Moze zastanówmy się czy jest nam to potrzebne i kto jest za to odpowiedzialny? Oto źródło informacji z rządowej strony –> https://www.gov.pl/web/5g/latarnie-led–wiecej-niz-oswietlenie