Poradnik

Co może ci dać galwanizacja?

galwanizacja chromianowanie cynkowanie

Galwanizacja to potoczne określenie na proces galwanostegii. Z kolei galwanostegia to nic innego jak elektrolityczne metody wytwarzania powłok na różnorodnych materiałach. Najczęściej używa się go w przypadku tworzenia powłoki metalicznej przy osadzaniu jednego metalu na drugim. Do galwanizacji, czy – ściślej mówiąc – galwanostegii w takim wypadku zalicza się cynowanie, cynkowanie, chromowanie, niklowanie, złocenie i wiele innych tego typu procesów. W celu przeprowadzenia całego procesu poprawnie używa się procesy, które wykorzystują zjawiska elektrochemiczne. Galwanizacją zajmują się zakłady galwanotechniczne. W tym znaczeniu używane jest potocznie na określenie ogółu wszystkich usług, które zakłady galwanotechniczne wykonują na zlecenie swoich klientów.

Czym jest chromianowanie?

Chromianowanie to nic innego jak proces, który polega na pokryciu wybranego metalu warstwą chromu. W zależności od metalu, który poddany jest temu procesowi, chromianowanie wykorzystywane jest w różnorodnych celach. Z tego powodu jest to proces bardzo zróżnicowany o szerokim spektrum zastosowań, przez co cieszy się całkiem sporą popularnością wśród rozmaitych zakładów przemysłowych i wszystkich tych osób, którym zależy na wzmocnieniu czy zapewnieniu dodatkowej ochrony elementom metalowym. Procesowi chromianowania może zostać poddane aluminium, miedź, mosiądz, stal lub cynk.

Zastosowanie

Zastosowanie chromianowania jest naprawdę szerokie, wszystko zależy od metalu, który zostanie poddany temu procesowi. W przypadku aluminium pomaga na zwiększenie odporności korozyjnej, którą normalnie ma aluminium – chromianowanie zwiększa wytrzymałość, co wpływa na trwałość i bezpieczeństwo. W przypadku cynku, mosiądzu, stali i miedzi, proces te zapewnia piękną strukturę danej powłoki, która się błyszczy.

Czym jest cynkowanie?

Cynkowanie to po prostu nakładanie powłoki cynkowej na dany metal. Jeśli porównać ten proces do innych powłok galwanicznych, okazuje się, że powłoki cynkowe mają zdecydowanie najlepsze właściwości ochronne, jeśli zostaną zastosowane na stali lub żelazie. Stopień ochrony jest tym większym, im grubsza jest stworzona powłoka.

Zastosowanie

Cynkowanie ma szeroki zakres zastosowania. Wymienić tu można, na przykład, zabezpieczenie wyrobów sprężystych, zabezpieczenie stali i żeliwa przed procesem korozji, wykorzystywane jest też jako powłoka dekoracyjna, jeśli proces przeprowadzi się z odpowiednim połyskiem.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top