Przemyśl razem z włodarzami innych miejscowości, które zostały dotknięte skutkami wojny w Ukrainie, założył koalicję miast frontowych. Bardzo wyraźnie akcentujemy na forum rządowym to, aby wspierać nasz rozwój gospodarczy – powiedział dziś na antenie Radia Rzeszów Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla.
Jak dodał, obawia się, że aktualna sytuacja za wschodnią granicą, może zahamować ruch turystyczny i sprawić, że potencjalni przedsiębiorcy zrezygnują z inwestycji.
Z drugiej jednak strony, w mieście przebywa sporo organizacji i podmiotów międzynarodowych, które być może w przyszłości, właśnie stąd, będą chciały pomóc w odbudowie Ukrainy.
Ze względu na spory ruch organizacji zza granicy i wolontariuszy trudno określić jaki jest ruch turystyczny w Przemyślu. Są Amerykanie, Francuzi, Włosi oraz ok. 38 organizacji. Korzystają z lokalnej gastronomii oraz hoteli – powiedział gość Radia Rzeszów.
Wojciech Bakun liczy również na to, że dzięki tym osobom o Przemyślu usłyszą inni.
Zapytany o przyznanie Rzeszowowi tytułu „miasta-ratownika” powiedział, że na pewno wielu mieszkańców poczuło zawód, ponieważ przez pierwsze tygodnie wojny w Ukrainie to właśnie Przemyśl był na ustach całego świata jako miasto frontowe.
Wojciech Bakun dodał, że prezydent Wołodymyr Zełensky kierował się swoimi wytycznymi, być może chodziło np. o pomoc militarną i podrzeszowskie lotnisko.
źródło: PR Rzeszów