Biznes

Co z ofertą kupna Browaru Leżajsk przez Janusza Palikota? Grupa Żywiec „Nie dostaliśmy żadnej oferty”

janusz palikot browar leżajsk
fot. archiwum

Browar Leżajsk/Likwidacja. Po tym, jak Janusz Palikot ogłosił wczoraj, że składa ofertę odkupu browaru w Leżajsku od Grupy Żywiec, spółka poinformowała, że taka oferta do niej jeszcze nie wpłynęła.

„Nie dostaliśmy żadnej oferty” – powiedziała ISBiznes.pl dyrektor ds. korporacyjnych Grupy Żywiec Magdalena Brzezińska.

W czwartek Manufaktura Piwa Wódki i Wina (MPWiW) poinformowała, że prezes firmy Janusz Palikot składa ofertę odkupu browaru w Leżajsku od Grupy Żywiec pod warunkiem pozostawienia linii produkcyjnych i marki piwa Leżajsk. Zaproponował także, by gmina Leżajsk dołączyła do grupy udziałowców w nowym projekcie w celu zapewnienia kontroli nad przyszłym rozwojem browaru.

Palikot – cytowany w czwartkowym komunikacie MPWiW – wskazał, że nawet pozostawienie marki Leżajsk w dyspozycji nowego inwestora, będzie wymagało posiadania silnego portfolio własnych marek lub pomysłów na nowe marki, by utrzymać browar. Podkreślił, że ma jedno i drugie w swoim posiadaniu. Zwrócił się do władz Leżajska z propozycją współdziałania na rzecz odkupienia browaru przez Manufakturę Piwa Wina i Wódki.

Browar Leżajsk w obecnym kształcie działa od 1978 roku. Od 2004 r. Leżajsk należy do Grupy Żywiec.

Browar jest ważnym pracodawcą i elementem łańcucha wartości dla wielu regionalnych firm. 7 lutego br. Grupa Żywiec poinformowała o „reorganizacji swojej produkcji w Polsce”. Oznacza ona likwidację browaru w Leżajsku do 30 czerwca br. Grupa Żywiec zamierza rozwijać cztery inne swoje browary – w Żywcu, Elblągu, Warce i Namysłowie.

Manufaktura Piwa Wódki i Wina tworzy holding alkoholowy, z silnymi markami piwa regionalnego, konsolidując jednocześnie inne projekty alkoholowe. W skład holdingu Manufaktury Piwa Wódki i Wina wchodzi obecnie bezpośrednio również m.in. Tenczynska Okovita, Tenczynek Dystrybucja, Tenczynek Świeże oraz pośrednio także Tenczynek Bezalkoholowe.

Grupa Żywiec to jeden z czołowych producentów piwa w Polsce. W 2021 roku grupa sprzedała 10,97 mln hektolitrów piwa. Dysponuje browarami w Żywcu, Warce, Leżajsku, Elblągu i Namysłowie. Spółka jest notowana na GPW od 1991 r.

(ISBnews)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top