Biznes

Części samochodowe mocno podrożały. A co ze stawkami mechaników?

części samochodowe cena 2023

W 2022 r. części samochodowe w autoryzowanych serwisach (ASO) podrożały o 15-25 proc., zaś stawki za roboczogodzinę mechanika wzrosły o 38 proc.

Tak podali we wtorek eksperci należącej do PKO Leasing platformy automarket.pl.

Jak podali specjaliści z automarket.pl, z danych zebranych w autoryzowanych serwisach różnych marek wynika, że na przestrzeni 2022 roku ceny części samochodowe wzrosły o 15-25 proc., stawki za roboczogodzinę mechanika zwiększyły się o 38 proc., natomiast olej silnikowy podrożał o 25-44 proc.

„To wartości większe od wzrostu cen samych samochodów oraz inflacji” – wskazali.

Eksperci serwisu zwrócili uwagę, że według Samaru średnia wartość nowego auta osobowego była w listopadzie ub.r. o ponad 14 proc. wyższa niż rok wcześniej. Tyle samo wyniósł w 2022 r. średnioroczny wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych wyliczony na podstawie danych GUS.

„Rok 2023 przyniesie kolejne wzrosty” – przewiduje Tomasz Otto z PKO Leasing. Jak wyjaśnił, główne przyczyny podwyżek w serwisach to rosnące koszty pracy oraz ceny energii. „Poza tym drożeją same komponenty, są to najczęściej wymieniane części eksploatacyjne, takie jak filtry czy klocki i tarcze hamulcowe” – podał.

Dodał, że nie bez znaczenia pozostają również zmiany kursu walut, ponieważ większość podzespołów sprzedawanych w Polsce jest importowana zza granicy.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top