Praca

Czy 14 emerytura będzie wypłacana w 2023 roku?

14 czternasta emerytura 2023
fot. archiwum

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg nie wykluczyła, że dodatkowe świadczenie emerytalne zostanie wypłacone także w przyszłym roku (2023), jeżeli będzie wymagać tego sytuacja emerytów.

14 emerytura jest świadczeniem jednorazowym, w tym roku będzie wypłacana po raz drugi z rzędu.

„14 emerytura w tym roku jest świadczeniem jednorazowym po raz drugi. […] Ta jednorazowość jest bardzo ważna, bo ustawa została tak skonstruowana, że w tym trudnym czasie po pandemii koronawirusa, wojny na Ukrainie, a więc w sytuacji zmienionej w związku z inflacją, spowodowaną tymi czynnikami zewnętrznymi, podejmujemy działania o 14. emeryturze” – powiedziała Maląg w Radiu Zet.

Dopytywana czy świadczenie to będzie wypłacane także i w roku przyszłym stwierdziła: „Będziemy starali się, aby sytuacja emerytów była jak najlepsza […] i dlatego też, jeżeli będzie takowa potrzeba, na pewno to świadczenie będzie wtedy po raz kolejny realizowane”.

Tegoroczna ustawa o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, która zakłada przyznanie 14. emerytury na poziomie najniższego świadczenia dla osób, których świadczenie nie przekracza 2,9 tys. zł. W przypadku osób pobierających emeryturę w kwocie wyższej, dodatkowe świadczenie będzie odpowiednio pomniejszane.

Kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne w 2022 r. ma zostać wypłacone dla ok. 9 mln świadczeniobiorców.

(ISBnews)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top