Biznes

Czy Browar Leżajsk zostanie przejęty przez Krajową Grupę Spożywczą?

browar leżajsk likwidacja przejęcie kupno

Browar Leżajsk/Likwidacja. Samorządowcy i związkowcy starają się wpłynąć na zmianę decyzji Grupy Żywiec o likwidacji Browaru Leżajsk.

Grupa Żywiec 7 lutego br. ogłosiła zamiar reorganizacji swojej produkcji w Polsce i skupić ją w czterech browarach.

W komunikacie poinformowała, że w związku z tym produkcja w Browarze Leżajsk zostanie zakończona w czerwcu br. Marka Leżajsk pozostanie w portfolio firmy, a jej produkcja będzie kontynuowana w innych browarach.

W komunikacie wydanym 7 lutego br., prezes zarządu Grupy Żywiec Simon Amor, podkreślił, że decyzja o zamiarze zakończenia produkcji w Browarze Leżajsk „została podjęta po dogłębnej analizie i jest częścią transformacji w kierunku silnego, zrównoważonego i odpornego na przyszłość łańcucha dostaw”.

„Zdaję sobie sprawę z tego, że to jest trudny moment dla naszych pracowników i społeczności w Leżajsku. Jesteśmy dumni z naszych tradycji piwowarskich i utrzymamy markę Leżajsk w naszym portfolio. Zmiana którą ogłaszamy jest jednak niezbędna, abyśmy jako Grupa mogli się adaptować do zmieniających się warunków rynkowych i budować silną firmę na przyszłość” – stwierdził w komunikacie Amor.

W grę wchodzi również sprzedaż Browaru Leżajsk. Tyle że dotychczasowy właściciel (Grupa Żywiec) nie zgodzi się na transakcję z każdym.

Z decyzją likwidacji zakładu nie zgadzają się politycy i samorządowcy. Chcą powstrzymać likwidację. Do zarządu Grupy Żywiec wystosowali list otwarty – grupa 23 posłów i dwóch europarlamentarzystów PiS związanych z Podkarpaciem.

Zamknięcie browaru oznacza zwolnienie ponad 100 pracowników i brak pracy dla ok. 400 osób w firmach współpracujących.

Wójt gminy Leżajsk Krzysztof Sobejko zaproponował przejęcie zakładu, są zainteresowane firmy, ale Grupa Żywiec nie zgadza się na produkcję piwa w Leżajsku przez inny podmiot.

Możliwy jest jeszcze jedna opcja. Senator Stanisław Ożóg już w styczniu zwrócił się o działanie w sprawie browaru do Krajowej Grupy Spożywczej.

Czy to oznaczałoby, że Krajowa Grupa Spożywcza miałaby przejąć Browar Leżajsk od Grupy Żywiec? Czas pokaże

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top