Poradnik

Czy Craig Wright zrezygnował z twierdzenia, że stworzył Bitcoin?

Czy Craig Wright zrezygnował z twierdzenia, że stworzył Bitcoin? 1

Powszechnie wiadomo, że twórcą Bitcoina jest osoba posługująca się pseudonimem Satoshi Nakamoto. Nie mamy jednak aktualnych informacji o tym, kim naprawdę jest Satoshi Nakamoto. W ostatniej dekadzie było kilka osób, które próbowały przekonać opinię publiczną i sądy, że to one są Satoshi Nakamoto.

Jednak jedna z nich naprawdę usilnie i przez wiele lat próbował przekonać sąd, że jest jest prawdziwym Satoshi Nakamoto, który stał za przełomowym stworzeniem Bitcoina. Osobą tą jest Craig Wright. Craig Wright to australijski informatyk, który po raz pierwszy pojawił się w 2016 roku i przekonywał, że to on stworzył bitcoina.

Jak być może już wiesz, Bitcoin jest najpopularniejszą kryptowalutą na świecie i dlatego liczni ludzie śledzą cena bitcoina, gdyż chcieliby go zakupić. W tym artykule porozmawiamy o krucjacie Craiga Wrighta, aby stać się Satoshi Nakamoto oraz o tym, co dzieje się teraz w tej sprawie.

Ogłoszenie się przez Craiga Wrighta twórcą Bitcoina po raz pierwszy

Pierwszy raz Craig Wright próbował przekonać wszystkich, że jest wynalazcą Bitcoina w 2016 r., kiedy to opublikował wpis na blogu i podał wątpliwe dowody. Natychmiast pojawiło się wiele osób, które uwierzyły w jego roszczenia, ale bardzo wiele osób powątpiewało w prawdziwość tych dowodów.

Jednak od czasu tego wpisu na blogu w 2016 roku, Craig Wright nieustannie staje przed sądem, aby bronić swoich roszczeń, składając pozwy wobec wielu organizacji i osób.

Walka o udowodnienie, że jest on faktycznie wynalazcą Bitcoina

Craig Wright przez wiele lat próbował bronić swojego twierdzenia i zostać oficjalnie uznanym za wynalazcę Bitcoina, ale mimo starań nigdy nie udało mu się zrealizować tego zadania. Oczywiście opinia publiczna żądała kluczy prywatnych do adresu Satoshi Nakamoto, aby udowodnić, że rzeczywiście jest on wynalazcą Bitcoina. Nie udało mu się jednak tego dokonać.

W rzeczywistości prawnicy Wrighta powiedzieli w 2020 roku, że nie posiada on kluczy Satoshiego, ale spodziewa się, że otrzyma je w późniejszym terminie. Jednak od tego czasu minęły dwa lata, a Wright nigdy nie zgłosił się, aby pokazać te klucze.

Ponadto w sierpniu 2022 roku sąd orzekł, że Craig Wright przedstawił fałszywe dowody w sprawie przeciwko McCormackowi. Peter Mc Cormack jest podcasterem, który przez wiele lat nazywał Wrighta oszustem. Sąd przyznał jednak Wrightowi 1 funta odszkodowania za tweety Mc Cormacka i powiedział, że Wright nie powinien oczekiwać niczego więcej po przedstawieniu fałszywych dowodów.

Czy ta krucjata się skończyła?

Po ponad 6 latach Craig Wright zamieścił na Twitterze taki tekst, który w polskiej wersji brzmiałby „Zbyt długo byłem bardzo zły, bo zależało mi na przyznaniu mi racji. To się kończy”. Podsumowując, ten tweet sugeruje, że Wright po tylu latach wreszcie zakończy swoją bitcoinową krucjatę.

Jednak mimo że ten tweet wskazuje, że zrobi sobie przerwę od obrony swoich roszczeń w sądzie, profil Craiga Wrighta na Twitterze i strona internetowa nadal wyświetlają tekst „Creator of Bitcoin” (Twórca Bitcoina).

W kilku słowach możemy śmiało powiedzieć, że Wright zrobi sobie przerwę od bronienia swojego nazwiska w świecie Crypto, ale wygląda na to, że nigdy nie przestanie pretendować do tytułu wynalazcy Bitcoina. Kryptowaluty okazały się już przydatne i istotne poza społecznością technologiczną, więc nowe projekty – i nowi wspaniali założyciele – wciąż czekają na odkrycie.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top