Biznes

Czy i kiedy ustawa wiatrakowa wejdzie w życie?

ustawa wiatrakowa 2022

Ustawa wiatrakowa może trafić pod obrady Sejmu na najbliższym lub kolejnym posiedzeniu tej izby parlamentu.

„Przyjęliśmy ten projekt przez Radę Ministrów. Słyszałem również o tym, że prace mają być zdynamizowane nad tym projektem. Słyszałem o najbliższym lub o kolejnym (posiedzeniu Sejmu – PAP). Projekt ma trafić do komisji i być poddanym ocenie w parlamencie” – powiedział Buda, zapytany o tzw. ustawę wiatrakową (10H).

Najbliższe posiedzenie Sejmu zaplanowano na 30 listopada – 1 grudnia, a kolejne 13 – 15 grudnia.

Rada Ministrów 5 lipca 2022 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, przedłożony przez ministra klimatu i środowiska. Przepisy dotyczą lokalizowania nowych inwestycji dotyczących lądowych elektrowni wiatrowych.

W projekcie przyjętym przez rząd utrzymana została podstawowa zasada lokalizowania nowej elektrowni wiatrowej, zgodnie z którą taki obiekt może powstać wyłącznie na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP).

Obowiązek sporządzenia MPZP lub jego zmiany na potrzeby inwestycji będzie dotyczyć obszaru prognozowanego oddziaływania elektrowni wiatrowej, a nie jak dotąd obszaru wyznaczonego zgodnie z zasadą 10H (tj. dla obszaru w promieniu wyznaczonym przez odległość równą dziesięciokrotności całkowitej wysokości projektowanej elektrowni wiatrowej do zabudowy mieszkaniowej).

(PAP Biznes)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top