Poradnik

Czy Ministerstwo Finansów skontroluje działalność legalnych bukmacherów?

Czy Ministerstwo Finansów skontroluje działalność legalnych bukmacherów? 1

W 2017 roku rynek zakładów bukmacherskich w Polsce przeszedł prawdziwą rewolucję. Po latach jednoczesnego występowania na polskim rynku podmiotów legalnych i nielegalnych, nowelizacja ustawy o grach hazardowych z 2009 roku skutecznie uregulowała funkcjonowanie tej branży. Wszystkie zainteresowane firmy dokładnie wiedzą, jakie warunki trzeba spełnić i jakiej wysokości opłaty należy wnieść, by móc bez przeszkód kierować ofertę zakładów wzajemnych do polskich graczy. Jednocześnie wyeliminowano większość bukmacherów działających bez zezwolenia, a rynek cały czas jest monitorowany pod kątem ewentualnego wykrycia kolejnych takich firm. Po kilkudziesięciu miesiącach od wprowadzenia zmian prawnych na polskim rynku pojawiło się wielu nowych, legalnych bukmacherów. Słyszymy jednak również głosy niezadowolenia ze sposobu przyznawania zezwoleń.

W trakcie prac nad ustawą, kiedy pojawiały się różne jej koncepcje, na temat nowych rozwiązań trwały burzliwe dyskusje w całym środowisku. A zainteresowanych nowelizacją prawa było wiele różnych stron. Oczywiście, najbardziej o przyszłość swojego interesu chcieli zadbać właściciele firm oferujących zakłady bukmacherskie oraz ci, którzy taką działalność zamierzali rozpocząć. Ale wszystkiemu z uwagą przysłuchiwali się również chociażby włodarze klubów sportowych i zawodnicy, ponieważ ważną kwestią była dalsza możliwość sponsorowania klubów przez firmy bukmacherskie. Zastanawiano się, czy w ogóle będzie to możliwe, a jeśli tak, to czy będzie to opłacalne. Przed nowelizacją prawa legalni bukmacherzy co prawda angażowali się w sponsoring, jednak nie było to tak masowe zjawisko jakie znamy choćby z zagranicznych rynków. Przygotowując nowe prawo starano się więc, aby nowe zapisy nie utrudniały wspierania sportu przez legalnych bukmacherów.

Po przeszło dwóch latach obowiązywania nowych przepisów wydaje się, że na rynku osiągnięto zdrowy i satysfakcjonujący znakomitą większość zainteresowanych kompromis. Nielegalni bukmacherzy zostali pozbawieni możliwości funkcjonowania w Polsce poprzez blokowanie ich stron internetowych. Wcześniej szara strefa w tej branży wynosiła aż 91%! Bukmacherzy działający z odpowiednim zezwoleniem, płacący podatki i wnoszący odpowiednie opłaty, choć muszą stosować się do czasem surowych wymogów, to jednak wychodzą na swoje. Kibice korzystający z ich oferty są natomiast odpowiednio przez ustawę zabezpieczeni, dzięki czemu nie muszą obawiać się czy nie zostaną oszukani przez bukmachera. Kluby sportowe i zawodnicy również odetchnęli z ulgą, gdyż pod pewnymi warunkami nadal mogą mieć za sponsorów firmy bukmacherskie, co właściwie dzisiaj jest już standardem w przypadku m.in. klubów piłkarskiej Ekstraklasy.

Jednak część osób postuluje, by z powrotem zająć się sektorem zakładów bukmacherskich i sprawdzić przede wszystkim legalność i pochodzenie kapitału legalnych bukmacherów.Niektórzy sugerują, że Ministerstwo Finansów przyznało zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych również takim firmom, które wcześniej działały nielegalnie lub podmiotom kapitałowo z nimi powiązanym. W październiku 2018 roku Federacja Przedsiębiorców Polskich wystąpiła do MF z apelem o dokładną weryfikację źródła finansowania tych firm. Niedawno ponowiła swoją prośbę.

Mariusz Korzeb, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP) stwierdził –Patrząc na wprowadzone wtedy zmiany, warto zastanowić się nad kolejnymi działaniami legislacyjnymi. Ministerstwo Finansów jest wyposażone w odpowiednie instrumenty prawne, które dają możliwość prawidłowej i kompleksowej weryfikacji pochodzenia kapitału danego podmiotu. W przypadku firm rejestrujących swoją działalność i starających się o uzyskanie zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych należy sprawdzić, czy ich środki pochodzą z legalnego źródła. Resort powinien zwracać szczególną uwagę na ten element podczas wydawania uprawnień – wskazał Korzeb.

Należy przede wszystkim zaprzestać wydawania zezwoleń na prowadzenie zakładów wzajemnych podmiotom, które naruszały postanowienia ustawy. Podmiotom, które dopuszczały się naruszeń, a zarejestrowały swoją działalność – cofnąć zezwolenie. – dodał.

Czy podmioty oferujące w Polsce zakłady bukmacherskie będą musiały poddać się kolejnej kontroli, a jeśli tak to jak zareagują na taką weryfikację?Być może przekonamy się w najbliższej przyszłości.

Hazard uzależnia i dozwolony jest tylko dla osób pełnoletnich. Gra u bukmachera nie posiadającego zezwolenia jest nielegalna i wiąże się z surowymi konsekwencjami prawnymi.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

To Top