News

Czy pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej zniknie? Prezes IPN do tego zachęca

pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej rzeszów

Prezes IPN w piśmie do prezydenta Rzeszowa zachęca do usunięcia pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej, który stoi na pl. Ofiar Getta.

Samorząd stolicy Podkarpacia nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie, być może pomnik zostanie przeniesiony na miejscowy cmentarz żołnierzy Armii Radzieckiej.

W liście skierowanym do prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki zachęca do stanowczego zajęcia stanowiska, zgodnego z obowiązującą ustawą z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu.

Prezes IPN chce, aby w sposób ostateczny zamknięty został problem, jakim jest pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej na pl. Ofiar Getta w Rzeszowie.

„Niedopuszczalne jest tolerowanie w przestrzeni publicznej niepodległego państwa polskiego obiektu propagandy totalitarnej, który był jednym z narzędzi indoktrynacji i zniewolenia narodu. Jest to nie do pogodzenia z pamięcią i szacunkiem wobec naszych rodaków – ofiar ideologii komunistycznej” – napisał Nawrocki.

Prezes IPN zaproponował samorządowi „podjęcie współpracy w celu likwidacji tej pamiątki sowieckiej okupacji”. „Instytut Pamięci Narodowej usunie wymieniony obiekt i w jego miejsce utworzy upamiętnienie odpowiadające potrzebom lokalnej społeczności, które uhonoruje pamięć o rzeczywistych bohaterach” – zaznaczył prezes Instytutu.

Jak poinformował PAP Maciej Chłodnicki z kancelarii prezydenta Rzeszowa, na razie w tej sprawie nie ma konkretnej decyzji.

„Być może pomnik przeniesiony zostanie na cmentarz żołnierzy Armii Radzieckiej, który znajduje się w naszym mieście, ale decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła” – dodał Chłodnicki.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top