Poradnik

Czy prosty dostęp do programów graficznych to koniec pracy dla grafików na etacie?

Czy prosty dostęp do programów graficznych to koniec pracy dla grafików na etacie? 1

XXI wiek to złoty czas dla internetu. Szybki rozwój nowych technologii, a także zwiększone wymagania klientów tworzą coraz większe zapotrzebowanie na pracę grafików komputerowych. Rozwój social media, nowo powstające strony czy potrzeba optymalizacji sklepu online dla wizualnego zainteresowania klienta to coś, z czym graficy spotykają się codziennie. Zwiększenie znaczenia internetu w codziennym życiu ma jednak swoje wady. Ułatwiony dostęp do darmowych programów graficznych lub ich wersji demo, czy też nielegalnych, pirackich wersji programów bez ważnej licencji osłabiło monopol na rynku eksperckim. Czy amatorzy stanowią zagrożenie dla zapotrzebowania na grafików profesjonalistów?

Przewaga profesjonalistów na rynku

Przede wszystkim, profesjonaliści mogą pochwalić się niemałym doświadczeniem i sporą wiedzą techniczną. Dzięki podjętym kursom posiadają eksperckie kompetencje i zdają sobie sprawę, że projektowanie na skróty bądź kopiowanie innych nie przyniesie im żadnych pozytywnych rezultatów. Profesjonalny grafik komputerowy będzie w stanie stanąć na wysokości każdego zadania i nie popełniać takich podstawowych błędów jak rozciągnięte fonty czy niewłaściwe formaty prac. Rynek bardzo szybko weryfikuje złe podejście lub brak kompetencji. Jeżeli będziesz próbował zaoszczędzić zatrudniając amatora, dobrze to przemyśl, bo poprawki i możliwy brak zrozumienia oczekiwań mogą doprowadzić do niedotrzymywania deadline’ów. W najgorszym wypadku i tak będziesz musiał zatrudnić profesjonalistę, którego zadaniem będzie naprawa błędów amatora.

Korzyści dla freelancerów

Małe projekty czy też decyzja o outsourcingu części projektów graficznych to świetna podstawa do zatrudnienia freelancerów. Pracując przez internet, graficy mogą szukać ciekawszych ofert i rozwijać się w kierunku, który ich interesuje. Poza tym, freelancer, zarabiając całkiem spore pieniądze, dalej może być korzystniejszą cenowo opcją dla firmy. Jednak wybierając freelancera należy koniecznie zwrócić uwagę na jego portfolio oraz na legalność programów, na których pracuje. Bez tego, w łatwy sposób można otrzymać projekty pochodzące z nielegalnego oprogramowania, co będzie stratą czasu i pieniędzy dla zlecającego. Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że na freelancing decydują się również profesjonaliści szukający dodatkowego zarobku lub wolący bycie swoim własnym szefem.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top