Biznes

Czy stawka referencyjna POLONIA zastąpi WIBOR?

wibor polonia gpw benchmark

Zastąpienie wskaźnika WIBOR stawką referencyjną POLONIA w umowach kredytów hipotecznych to wariant rezerwowy – poinformował przewodniczący KNF, Jacek Jastrzębski.

Scenariusz bazowy to stworzenie wskaźnika przez GPW Benchmark, który może zacząć być publikowany „w stosunkowo krótkim czasie” – dodał przewodniczący.

„Zastąpienie wskaźnika WIBOR stawką POLONIA nie jest wariantem bazowym, to jest tzw. backstop, gdyby nie doszło do wypracowania wskaźnika overnight przez GPW Benchmark. My jesteśmy w kontakcie z GPW Benchmark i z bankami w tej sprawie i zakładamy, że ten wskaźnik O/N zostanie wypracowany i zostanie rozpoczęta jego publikacja w takim terminie, z takim wyprzedzeniem, że będzie możliwe przejście na jego stosowanie od 1 stycznia (2023 roku – PAP)” – powiedział Jastrzębski podczas kongresu Impact’22.

„Wariantem bazowym jest ten nowy wskaźnik opracowywany przez administratora zgodnie z regulacjami BMR i pod nadzorem KNF. POLONIA jest wariantem rezerwowym, na wypadek gdyby to się nie powiodło, ale zakładamy, że to się powiedzie” – dodał.

Jastrzębski poinformował, że publikacja nowego wskaźnika przez GPW Benchmark może rozpocząć się „w stosunkowo krótkim czasie”.

Przewodniczący dodał, że obecnie wskaźnik oparty o stawki overnight będzie niższy niż WIBOR, ale w przyszłości będzie o tym decydował rynek.

„To nie rozwiązuje problemu zmienności stóp procentowych. Ten problem można by rozwiązać poprzez upowszechnienie kredytów opartych o stałą stopę” – ocenił.

Rząd planuje wprowadzić od 1 stycznia 2023 r. nowy wskaźnik referencyjny dla kredytów hipotecznych oparty na stawce overnight (O/N) w miejsce obecnie wykorzystywanego WIBOR-u.

(PAP Biznes)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top