Poradnik

Czy tempo mieszkań na sprzedaż zwalnia?

mieszkania sprzedaż wałbrzych 2022 oferta deweloper

Rosnące stopy procentowe i wysoka inflacja mocno odbijają się na wielu dziedzinach gospodarki, ale też mają niebagatelny wpływ na możliwości finansowe Polaków. Czy kwestie te spowodowały wyhamowanie na rynku nieruchomości i czy zainteresowanie zakupem domów i mieszkań maleje?

Czy w 2022 roku powstanie mniej mieszkań?

Malejąca zdolność kredytowa Polaków, rosnące stopy procentowe oraz postępująca inflacja to czynniki, które w niebagatelny sposób mogą odbić się na rynku nieruchomości. Teoretycznie malejące możliwości zakupowe społeczeństwa powinny wpłynąć na obniżkę cen nieruchomości. W praktyce jednak na realia rynkowe wpływa również wiele innych czynników. Oto najważniejsze z nich:

  • Niskie nasycenie rynku mieszkaniowego – w Polsce wciąż jest zbyt mało mieszkań. Dotyczy to zarówno dużych miast, jak i średnich oraz mniejszych miejscowości.
  • Duży odsetek klientów płacących gotówką – nawet około 40 do 50% klientów firm deweloperskich dokonuje transakcji bez zaciągania kredytu hipotecznego. Postępujące trudności z uzyskaniem bankowego finansowania nic więc nie zmieniają w sytuacji takich osób.
  • Różnorodność na rynku mieszkaniowym – wśród realizowanych inwestycji są rozwiązania dla różnych grup klientów: dla osób szukających mieszkania w niskiej cenie, jak i dla klientów zamożnych, którzy poszukują lokalu w odpowiedniej lokalizacji i w wysokim standardzie.

Firmy deweloperskie, które stawiają na inwestycje o wyższym standardzie raczej nie muszą obawiać się istotnie mniejszego zainteresowania swą ofertą, ale deweloperzy realizujący przede wszystkim ekonomiczne osiedla mieszkaniowe są w nieco innej sytuacji. Nie mogło nie odbić się to na ich planach – w styczniu 2022 roku rozpoczęto zauważalnie mniej inwestycji niż w analogicznych miesiącach ubiegłych lat.

Czy zainteresowanie zakupem mieszkania w 2022 roku maleje?

Choć mogłoby się wydawać, że wiele czynników wpłynąć może na zmniejszenie zainteresowania zakupem nieruchomości w 2022 roku, to w praktyce chętnych na zakup lokalu mieszkalnego nie brakuje i to nie tylko w największych miastach. Mieszkania na sprzedaż Wałbrzych budzą nie mniejsze zainteresowanie niż lokale znajdujące się w większych miejscowościach. Decyduje o tym specyfika polskiego rynku nieruchomości – mieszkań wciąż jest mniej niż zainteresowanych ich zakupem, a lokali brakuje zarówno w dużych miastach, jak i w małych miejscowościach. Oczywiście część kupujących doświadczy pewnych trudności (na przykład z uzyskaniem kredytu hipotecznego), ale ostatecznie wiele osób zainteresowanych zakupem mieszkania i tak nie da za wygraną. Można spodziewać się rosnącej liczby chętnych na lokale o mniejszym metrażu i w nieco bardziej oddalonych od centrum lokalizacjach, co pozwoli na zakup w niższej cenie.

Czy mieszkania potanieją?

Wysokie ceny nieruchomości to efekt oddziaływania wielu czynników. Do wysokiego popytu i rosnących cen materiałów budowlanych doliczyć należy również rosnącą inflację, ale też zmieniające się trendy i przepisy budowlane. Deweloperzy z oczywistych względów nie są zainteresowani obniżaniem cen, ale jeśli zainteresowanie ich ofertą będzie niższe, nic nie jest jednak wykluczone. Mimo wszystko nie warto nastawiać się na rewolucję cenową w tym roku.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top