News

Czy w programie „Maluch plus” jest wymagany od samorządów wkład własny?

wkład własny maluch plus

W programie „Maluch plus” nie jest wymagany od samorządów wkład własny, z budżetu państwa będzie też pokrywany VAT.

Tak poinformowała w środę w Sejmie minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Minister Maląg w środę w Sejmie odpowiadała na pytania posłanek PiS Moniki Pawłowskiej i Agaty Katarzyny Wojtyszek o nową edycję programu „Maluch plus”. Chciały wiedzieć m.in. to, w jaki sposób samorządy będą starać się o pieniądze z programu i czy będą pieniądze na tworzenie miejsc opieki żłobkowej dla dzieci z niepełnosprawnościami.

„Nabór wniosków w programie ruszy w styczniu” – odpowiedziała szefowa MRiPS. Przypomniała, że budżet programu w tej edycji wynosi 5,5 mld zł na stworzenie 100 tys. miejsc opieki żłobkowej. Podała, że do konkretnych gmin w styczniu przyszłego roku z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej popłynie komunikat, jaką kwotę na utworzenie ilu miejsc opieki żłobkowej mogą otrzymać.

„Został opracowany bardzo prosty algorytm” – wyjaśniła. Dodała, że samorządy będą miały miesiąc na decyzję, czy wchodzą do programu. „To samorządowcy wiedzą najlepiej, czy jest takie zapotrzebowanie” – zaznaczyła.

Maląg podała, że na przykład zgodnie z algorytmem całe województwo dolnośląskie otrzyma ponad 343 mln zł i w ramach tego będzie mogło utworzyć ponad 6,4 tys. miejsc opieki żłobkowej, w tym miasto Wrocław ponad 55 mln zł na utworzenie 1056 miejsc. Dla województwa świętokrzyskiego ogólna kwota z programu to ponad 173 mln zł na utworzenie 3284 miejsc opieki, w tym dla Kielc – 342 miejsca i 18 mln zł.

Podkreśliła, że nie jest wymagany wkład własny. „Samorządy będą mogły w 100 proc. to zadanie mieć zrealizowane w ramach tych środków” – powiedziała. „Również z budżetu państwa będzie pokrywany VAT. To jest bardzo dobra informacja” – wskazała.

Przypomniała też, że w nowej edycji program „Maluch plus” staje się programem wieloletnim. „Samorządy nie będą musiały dokonać inwestycji w ciągu jednego roku budżetowego” – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej.

„Trzy lata na wykonanie inwestycji. Będziemy również partycypować w kosztach utrzymania tej instytucji przez trzy lata. Planujemy, że będzie to 837 zł na dziecko co miesiąc przez trzy lata przekazywane podmiotowi, który utworzy żłobek” – wskazała Maląg.

„Jeżeli samorządy uznają, że to zadanie nie jest na ich terenie potrzebne, a podmioty niesamorządowe będą chciały takowe miejsca stworzyć, będziemy stwarzali w drugiej kolejności taką możliwość” – poinformowała szefowa MRiPS.

Podała, że w całym kraju jest ok. 230 tys. miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech. „W ramach programu ma powstać kolejnych 100 tys. miejsc, w tym będą również miejsca dla dzieci z niepełnosprawnościami” – powiedziała Maląg.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top