Poradnik

Czym charakteryzuje się kredyt gotówkowy i jak go uzyskać?

kredyt gotówkowy pożyczka bank

Kredyt gotówkowy pozwala pozyskać dodatkową gotówkę, którą można przeznaczyć na dowolny cel. Tego typu zobowiązanie może zaciągnąć klient banku, posiadający zdolność kredytową. Czym charakteryzuje się kredyt gotówkowy i w jaki sposób o niego wnioskować?

Czym jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy znajduje się dziś w ofercie niemal każdego banku. Choć zasady jego udzielania są różne, to zobowiązanie ma pewne cechy charakterystyczne, wśród których można wymienić:

  • stosunkowo niską kwotę,
  • okres spłaty do 10 lat,
  • brak konieczności ustanawiania dodatkowych zabezpieczeń (niektóre banki wymagają zakupu ubezpieczenia, jednak wyłącznie od pewnej kwoty kredytu),
  • konieczność posiadania zdolności kredytowej.

Kredyty gotówkowe najczęściej udzielane są na niskie kwoty, jednak czasami w ich ramach można otrzymać nawet 100 000-200 000 zł. Klient przeznacza pieniądze na dowolny cel, w zależności od potrzeb i preferencji — nie trzeba więc od razu wiedzieć, w jaki sposób wydatkowana będzie cała kwota.

Jak uzyskać kredyt gotówkowy?

O kredyt gotówkowy mogą wnioskować osoby pełnoletnie, posiadające zdolność kredytową. Banki wymagają zabezpieczenia w postaci stałego, miesięcznego dochodu. Największą szansę na pozyskanie finansowania mają więc klienci zatrudnieni na umowę o pracę na czas nieokreślony. Czasami jednak banki przyznają pieniądze także osobom zatrudnionym na umowę zlecenie — w takim przypadku zwykle kwota kredytu jest niższa. Miesięczne dochody zestawia się z przeciętnymi wydatkami, jakie ponosi klient, prowadząc gospodarstwo domowe. Posiadanie innych, niespłaconych zobowiązań finansowych wyklucza przyznanie kredytu gotówkowego. Banki sprawdzają bowiem, czy potencjalny kredytobiorca nie figuruje w bazach dłużników. Czasami instytucje bankowe stosują uproszczoną metodę oceny zdolności kredytowej, jednak dotyczy to wyłącznie stałych klientów (posiadających na przykład konto osobiste w konkretnym banku), uzyskujących wysokie wpływy miesięczne.

Spłata kredytu gotówkowego

Pozyskanie finansowania wiąże się z koniecznością zwrotu kapitału wraz z odsetkami. Kredyt gotówkowy najczęściej spłaca się w 10 lat, jednak w przypadku niektórych ofert okres kredytowania może być krótszy. Wiele zależy tutaj od rodzaju kredytu, oprocentowania oraz jego kwoty. Więcej na ten temat można dowiedzieć się na stronie https://www.aliorbank.pl/klienci-indywidualni/kredyty-i-pozyczki.html. Spłata kredytu gotówkowego odbywa się w miesięcznych ratach, na które składa się część kapitałowa oraz odsetkowa. Część kapitałowa zależy od wysokości udzielonego kredytu, natomiast część odsetkowa to w rzeczywistości koszty, jakie ponosi klient. Wyraża je RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Jest to podstawowy parametr, na który należy zwrócić uwagę, wybierając konkretną ofertę kredytu gotówkowego. Niektóre banki proponują swoim klientom odroczenie spłaty pierwszej raty kredytu, na przykład o kilka miesięcy. Niemniej jednak ogólna kwota, którą kredytobiorca będzie musiał oddać bankowi, nie ulega zmianie.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top