Metoda zerowego budżetu to technika budżetowania, która zakłada bazowanie na nowo stworzonych planach i założeniach, a nie na danych z przeszłości. Pozwala ona między innymi na ponowną analizę wszystkich wydatków i zredukowanie niepotrzebnych kosztów. Na czym polega zasada budżetowania od zera? Jakie są korzyści tej praktyki i jak wdrożyć ją w życie? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Znaczenie budżetowania dla współczesnych przedsiębiorstw
Tworzenie budżetu to zadanie, którego znaczenie powinno być doceniane przez każde przedsiębiorstwo. To od tego, jak dobrze opracowany zostanie plan finansowy, w dużej mierze zależeć będzie przecież sukces firmy. Nic więc dziwnego, że świadome i nowoczesne organizacje ciągle szukają sposobów na optymalizację związanych z tym procesów.
Tradycyjne praktyki są więc niekiedy zastępowane przez narzędzia planowania pozwalające na osiągnięcie lepszych rezultatów. Jednym z takich narzędzi jest metoda zerowego budżetu, która cieszy się zainteresowaniem coraz większej liczby przedsiębiorców. Zrozumienie jej specyfiki może ułatwić redukcję niepotrzebnych wydatków i przyczynić się do osiągnięcia wielu innych korzyści biznesowych. Przyjrzyjmy się więc temu, czym jest budżetowanie od zera (ZBB) i jak różni się ono od budżetowania przyrostowego.
Na czym polega metoda budżetowania przyrostowego?
Aby móc zrozumieć, na czym polega zasada budżetowania od zera, warto najpierw wyjaśnić, jak działa tradycyjna i obecna w wielu firmach metoda budżetowania przyrostowego. W ramach tego procesu plan finansowy opracowywany jest więc na podstawie danych z przeszłości, w tym przede wszystkim na podstawie budżetu z poprzedniego roku. Dodatkowo podczas prognozowania kosztów konieczne jest uwzględnienie nowych inwestycji. W trakcie tworzenia takiego budżetu nie jest jednak zwykle konieczne ponowne uzasadnianie wydatków powtarzających się w poprzednich latach.
Czym jest budżetowanie od zera (ZBB)?
Przyrostowe budżetowanie niewątpliwie dobrze sprawdza się w części przedsiębiorstw. W niektórych przypadkach może nie pozwolić ono jednak na realizację konkretnych celów biznesowych. To z tego powodu coraz częściej stosowana jest więc mająca zniwelować niedociągnięcia przyrostowego budżetowania metoda zerowego budżetu.
Co to jest budżetowanie zerowe? To metoda, która zakłada, że podczas tworzenia planu finansowego nie opieramy się na danych historycznych (budżecie z poprzedniego roku), ale od podstaw prognozujemy wszystkie przychody i wydatki – w taki sposób, jak ma to miejsce w nowo powstających przedsiębiorstwach.
Metoda zerowego budżetu a tradycyjne budżetowanie
Budżetowanie od zera w dość dużym stopniu różni się od tradycyjnych metod tworzenia planu finansowego. Przeprowadzenie całego procesu według takich wytycznych wymaga bowiem osobnego przeanalizowania każdej kategorii wydatków oraz wskazania ich zasadności (lub jej braku), co bywa bardzo czasochłonne. Wymaga ono także kreatywnego myślenia oraz współpracy wielu zatrudnionych osób. Korzyści tego rozwiązania sprawiają jednak, że Zero Based Budgeting i tak może być niezwykle opłacalnym wyborem. Co w takim razie mogą zyskać firmy, które zdecydują się na wdrożenie metody zerowego budżetu?
Budżetowanie od zera – korzyści
Budżetowanie zerowe to metoda, która może znacznie ułatwić firmom realizację ich celów biznesowych. Najważniejszą zaletą tego sposobu tworzenia planów finansowych jest to, że pozwala on na redukowanie wydatków i osiąganie większych przychodów. Sprawia on także, że możliwe jest wyeliminowanie błędnych założeń obecnych w budżetach z poprzednich lat. Zero-Based Budgeting pozwala również organizacjom na lepsze poznanie wszystkich procesów firmowych i poprawę kontroli nad przebiegiem konkretnych zadań.
Wiemy już na czym polega metoda budżetowania od zera i jakie korzyści płyną z jej zastosowania. Warto więc samodzielnie rozważyć, czy rozwiązanie to sprawdzi się również w przypadku naszej firmy.
Materiał promocyjny