Poradnik

Czym jest PIT zerowy

pit zero ulga dla młodych

1 sierpnia 2019 roku rząd wprowadził ulgę podatkową dla młodych Polaków. Osoby do 26 roku życia mogą skorzystać z tak zwanego PITu zerowego. Sprawdź, czym jest PIT zerowy i kto tak naprawdę może z niego skorzystać?

Ulga dla młodych – na jakiej podstawie?

W ubiegłym roku prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dzięki czemu młodzi Polacy mogą zostać zwolnieni z płacenia PIT. Kancelaria prezydencka wydała komunikat w sprawie ustawy z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Według informacji kancelarii prezydenta uchwalona ustawa wprowadza zmiany ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1509, z późn. zm.). Tak zwana ustawa „p.d.o.f.”, polega na wprowadzeniu zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych przychodów z następujących stosunków:

  • służbowego,
  • pracy,
  • pracy nakładczej,
  • spółdzielczego stosunku pracy
  • z przychodów z umów zlecenia, o których mowa 
w art. 13 pkt 8 p.d.o.f.

Dotyczy to przychodów otrzymanych przez podatnika do ukończenia 26 roku życia. Należy wspomnieć także o tym, że zwolnienie ograniczone jest limitem kwotowym. Roczny limit wynosi 85 528 zł. Sprawdź więcej na ten temat w artykule „Zerowy Pit dla młodych – zmiany w prawie”.

Kto zyska najbardziej?

Przygotowana ulga kierowana jest dla ludzi młodych, pracujących i przedsiębiorczych. Młodzi do 26 roku życia, zarabiający na podstawie umów o pracę lub umów o dzieła, których dochód nie przekroczy wspomnianych wcześniej 85 528 zł w skali roku, nie będą musieli płacić podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Jest to zwolnienie niezależne od ilości zawieranych umów. Idealnie sprawdzi się, więc dla studentów dorabiających w wolnym czasie, ale również osób już wykonujących pracę zawodową. Należy zaznaczyć, że ulga w PIT dla młodych osób nie zwalnia z zapłaty składek na ZUS i NFZ. Mowa o pracownikach objętych ubezpieczeniami społecznymi oraz ubezpieczeniem zdrowotnym. Zobacz więcej porad na temat pracy, podatków i gospodarki w serwisie https://grupaeurocash.pl/blog/. Pamiętajmy również, że ulga PIT zerowy dotyczy osób fizycznych. Jeśli więc młoda osoba do 26 roku życia prowadzi działalność gospodarczą, nie może skorzystać z proponowanych ulg.

Ile tak naprawdę można zaoszczędzić?

W kontekście wprowadzonej ulgi podatkowej, czyli zerowego PIT-u często pada pytanie – ile tak naprawdę mogę zaoszczędzić pieniędzy w skali roku lub nawet miesiąca? Minimalne wynagrodzenie w 2020 roku to 2600 zł brutto. Jeśli pracownik zarabia pensję minimalną, może w skali miesiąca zaoszczędzić 121 zł. Rocznie będzie to już zysk na poziomie 1455 zł. Ministerstwo finansów przewiduje przeciętne wynagrodzenie na poziomie 5227 zł. W takim przypadku osoba do 26 roku życia dzięki zerowemu PIT miesięcznie zyska 331 zł, a rocznie 3971. Załóżmy jeszcze, że pracownik uzyskuje roczne przychody na poziomie ogłoszonego limitu, do którego obowiązuje zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych, czyli 85 528 zł. Wtedy taka osoba musiałaby zarabiać miesięcznie 7127 zł. Zysk ze stosowanej ulgi wyniósłby 5792 zł na rok. Więcej aktualnych wyliczeń podaje serwis rządowy gov.

 

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top