Poradnik

Czym zdezynfekować piwnicę i usunąć zapach po wybiciu kanalizacji?

zalanie mieszkanie firma

Dla każdego z nas sprzątanie mieszkania po zalaniu to ostateczność. Przykre zdarzenie, jakim jest zalanie fekaliami, może dotyczyć niemal każdego z nas. Jednak tylko nieliczni są w stanie poradzić sobie z jego skutkami całkowicie samodzielnie. Oczywiście, problemem nie są tylko nieczystości, ale również niedogodności związane z czyszczeniem po zalaniu. Przykry zapach, czy szkodliwe dla zdrowia mikroorganizmy to warunki, w których nie da się na co dzień funkcjonować. Jednak czy da się pozbyć skutecznie nieczystości z zalanej piwnicy?

Jak wygląda profesjonalne sprzątanie pomieszczeń po zalaniu?

Na początku zatrzymajmy się na chwile i zastanówmy się, co tak właściwie znajduje się we wspomnianych nieczystościach, czy są nimi tylko fekalia? Tu warto wspomnieć, iż niestety, ale nie wszyscy stosują się do zasad, w których mowa co tak właściwie powinniśmy wylewać do rur kanalizacyjnych, dlatego, to co zostanie zwrócone, może być prawdziwą toksyczną bombą biologiczną.

Ścieki bytowe, bo tak nazywamy te wydaliny, które pochodzą z miejsc codziennego funkcjonowania ludzi to mieszanka chemikaliów, kału i moczu, ale też resztek jedzenia. Znajdują się w nich takie drobnoustroje jak np.: metale ciężkie, detergenty, kwasy nieorganiczne, czy też białka i węglowodany. Nie musimy chyba wspominać o tym, że taka mieszanka dla człowieka to środowisko, w którym może dojść do zatrucia jego układu pokarmowego.

Jak dowiodły badania naukowe, w samym kale znajduje się 100 miliardów bakterii. Właśnie różnego rodzaju wirusy, bakterie, czy grzyby sprawiają, że mamy do czynienia nie tylko z niebezpieczeństwem dla naszego zdrowia, ale również dla całego środowiska. To oczywiste! Dużą niedogodnością w zalanych pomieszczeniach jest również smród, który unosi się w zalanej piwnicy, a także przenosi się klatką schodową do innych pokoi. Zwykłe odświeżacze powietrza w aerozolu, czy też dostępne w supermarketach preparaty dezynfekujące jedynie maskują zapach. Profesjonalna dezodoryzacja to sposób na skuteczną neutralizację zapachów, czyli usunięcie czynników odoroczynnych po wybiciu kanalizacji czy też szamba.

Samodzielnie czyszczenie po zalaniu, czy z udziałem profesjonalistów?

Argumentów za i przeciw na pytanie, czy sprzątać po wylaniu fekaliami samodzielnie, czy z pomocą profesjonalnej firmy jest mnóstwo, lecz postaramy się przedstawić te najbardziej racjonalne. Przede wszystkim zastanówmy się nad tym, czy nasze życie i zdrowie warte jest jakichkolwiek pomyłek? Samodzielna dezynfekcja pomieszczeń po fekaliach może nie być na tyle skuteczna, aby zlikwidować wszystkie niebezpieczne mikroorganizmy. Odkażanie budynku po zalaniu to nie tylko posiadanie specjalistycznych środków, ale i również wiedza o stężeniach, i metodach jak je najlepiej zaaplikować. Firmy sprzątające po zalaniach posiadają wiedze i odpowiedni sprzęt do osuszania, przez co są w stanie w szybkim czasie przyjechać na interwencje i wykonać usuwanie szkód po zalaniu. Głośno było swego czasu w prasie, kiedy jedna z firm sprzątających — Kastelnik, uruchomiła w tym celu ogólnopolską całodobową infolinię telefoniczną, która działa o każdej porze dnia i nocy.

Dezynfekcja po zalaniu fekaliami za pomocą ozonowania pomieszczeń

Zalanie piwnicy fekaliami lub wybicie szamba to patowa sytuacja dla każdego z nas. Nikt przecież nie zajmuje się na co dzień czyszczeniem łazienki po wybiciu kanalizacji. Jeżeli taka sytuacja przytrafi się nam w biurze lub w domu pewnikiem staniem przed wyborem, co dalej? W przypadku kiedy zatrudnimy specjalistów, pozbędziemy się wszystkich negatywnych skutków zalania w okamgnieniu. Dla nich dezynfekcja po zalaniu fekaliami to jedynie wybór odpowiedniej metody i dobór czasu ekspozycji środka biobójczego.

Jedną z najskuteczniejszych form odkażania pomieszczeń po zalaniach w tym wypadku jest ozonowanie. Polega na rozprzestrzenianiu się ozonu po dezynfekowanym pomieszczeniu. Stosuje się je z użyciem przemysłowych generatorów ozonu, niektóre firmy posiadają takie o mocy nawet do 240 g./h. To dużo, biorąc pod uwagę, iż domowy ozonator ma moc 7 g./h.

sprzątanie po zalaniach

Co daje dobre efekty podczas czyszczenia pomieszczeń po zalaniach?

Dezynfekcja ozonem to gwarancja skuteczności, a ponadto bezpieczeństwo, ponieważ niedługo po zabiegu możemy wrócić do użytkowania odkażanego pomieszczenia. Należy również wspomnieć o takim aspekcie jak ekologia, ponieważ ta metoda charakteryzuje się brakiem negatywnych skutków na środowisko naturalne. Standardy dezynfekcji, jakie mają firmy sprzątające po zalaniach, mówią o tym, aby podczas zabiegu w odpowiedni sposób się zabezpieczać np. maska pełnotwarzowa, czy kombinezon ochronny. Ważne jest, aby pamiętać o kwestii, jaką są zasady bezpieczeństwa (BHP), m.in. o tym, aby na miejsce przeprowadzania dezynfekcji ozonem nie było osób trzecich, zwierząt ani roślin.

Czy da się usunąć nieprzyjemny zapach po wylaniu fekaliów?

Tak, ale nie jest to sprawa, którą powinniśmy wykonywać samodzielnie. Usuwanie zapachu po wylaniu szamba lub wybiciu kanalizacji warto zlecić specjalistycznej jednostce. Problem szerzących się wszędzie wirusów, bakterii i grzybów nie powinien być usuwany przez nas. Dlaczego? To środowisko skrajnie niebezpieczne dla naszego zdrowia. W powietrzu, aż roi się od niebezpiecznych związków chemicznych. To chyba wystarczający powód, dlaczego powinniśmy dla swojego bezpieczeństwa wezwać profesjonalną firmę sprzątającą. Do usuwania zapachów po fekaliach oraz drobnoustrojów najskuteczniejsza jest dezynfekcja ozonem lub zamgławianie suchą mgłą po zalaniu, gdzie środkiem biobójczym jest nadtlenek wodoru. Samodzielne likwidowanie konsekwencji wylania fekaliów grozi zatruciem pokarmowym lub innymi poważnymi schorzeniami. Nie powinniśmy narażać siebie, bliskich, czy współpracowników. Akurat w tej kwestii warto zaufać profesjonalistom.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

To Top