Turystyka

Dni Wina Jasło 2022. Jaki będzie program imprezy?

jasło dni wina 2022

Dnia Wina 2022 to klimatyczne rozmowy, jarmark produktów regionalnych, przyjemna muzyka oraz mnóstwo pozytywnych emocji czekają w ostatni weekend wakacji, na jasielskim Rynku.

Już po raz szesnasty 27-28 sierpnia odbędzie się enoturystyczne święto. To największe podkarpackie święto wina od lat gromadzi polskich i zagranicznych winiarzy, miłośników i pasjonatów wina, amatorów spotkań i pysznego jedzenia.

Polskie winiarstwo bardzo dynamicznie się rozwija i fantastycznie ewoluuje. Wina zdobywają uznanie konsumentów oraz krytyków nie tylko w kraju, ale również za granicą. Aż trudno uwierzyć, że odrodzenie uprawy winorośli na naszym terenie zaczęło się nieco ponad 30 lat temu.

Podkarpacie mocno zapisało się w najnowszej, winiarskiej historii, a Jasło często określane jest mianem „stolicy polskiego winiarstwa”.

Nie bez powodu od lat odbywają się tutaj Międzynarodowe Dni Wina. Wpisanie winiarstwa w strategię rozwoju miasta oraz ciężka praca członków Jasielskiego Stowarzyszenia Winiarzy pozwala szerzyć dobrą kulturę wina wśród gości z całej Polski i zagranicy.

Jasielski Szlak Winny, winnica miejska „Jasło”, Podkarpacka Akademia Wina w Jaśle, witające przyjezdnych, obsadzone winoroślą rondo oraz tzw. witacze przypominające swym kształtem butelki wina oraz ogromna pasja i zaangażowanie wszystkich lokalnych winiarzy czyni z Jasła miejsce wyjątkowe. Enoturystom proponuje się nie tylko wina, ale również zwiedzanie winnic, degustacje, szkolenia, oraz przepyszne regionalne produkty.

Podczas jasielskiego święta wina w Jaśle będą wystawcy z polskimi i zagranicznymi winami, w sumie pojawi się ma 39 różnych stanowisk winiarskich. Do zwiedzania ogrodów winnych oraz na jarmark produktów regionalnych Jasło zaprasza w sobotę w godz. 10.00 – 21.30 i w niedzielę od 11.00 – 21.00.

Dni Wina Jasło 2022: sobota

W tym roku Dni Wina rozpocznie tradycyjny korowód w asyście Miejskiej Orkiestry Dętej, który wyruszy z ul. Basztowej (za budynkiem Urzędu Miasta) na Rynek o godz. 15.45, by tam o godz. 16 uroczyście rozpocząć świętowanie. Na Rynku ogłoszone zostaną wyniki IX Konkursu Polskich Win oraz konkursu fotograficznego „Wino to światło słońca”.

W sobotnie południe warto zajrzeć do filmowej kawiarenki „Jasielskiego Festiwalu X Muzy”, gdzie Łukasz Maciejowski rozmawiał będzie z aktorką Ewą Wiśniewską w ramach projektu współfinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Sobotnie popołudnie to również dodatkowa atrakcja dla wielbicieli lotnictwa – statyczna wystawa sprzętu lotniczego i motorowego przygotowana przez Jasielskie Stowarzyszenie Lotnicze „IKAR” na lądowisku przy ul. Piłsudskiego. Miłośników filmu miasto zaprasza na wieczorną projekcję filmu „Greckie wakacje” (kino JDK „Syrena”, wydarzenie biletowane).

Już po raz drugi w sobotę odbędzie się zwiedzanie winnicy miejskiej „Jasło”, po której oprowadzać będzie mgr inż. enologii i winogrodnictwa, a na chętnych czekać będzie specjalny autobus.

Dni Wina Jasło 2022: niedziela

W niedzielę, o godz. 12.15, w kościele farnym odprawiona zostanie msza święta z poświęceniem wina, po której nastąpi przemarsz uczestników w asyście zespołu folklorystycznego „Trzcinicoki” na miejski rynek. W tym dniu, oprócz prezentacji stanowisk winiarskich i produktów regionalnych, Jasło zaprasza na wieczór kina plenerowego „Jasielskiego Festiwalu X Muzy”, będzie można obejrzeć film „Janosik” (godz. 21), z muzyką wybitnego kompozytora śp. Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza.

W trakcie tego winiarskiego weekendu odbędą się warsztaty degustacyjne i plener malarski (Salon Win), a na amatorów sera wyjątkowa opowieść o historii sera. Pod budynkiem urzędu miasta czekać będą wytwórcy rękodzieła.

Organizatorami Międzynarodowych Dni Wina są: Miasto Jasło, Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy „Vinum pro cultura” oraz Jasielski Dom Kultury.

dni wina jasło 2022 program plakat

fot. UM Jasło

źródło: UM Jasło

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top